FELIN

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Felini süsteemi kandev sõdur

FÉLIN (pr. Fantassin à Équipements et Liaisons Intégrés, 'tuleviku jalaväe varustus ja kommunikatsioon') on Prantsusmaa jalaväelaste isikliku lahinguvarustuse komplekt, milee töötas välja Safran Electronics & Defense. Komplekti omapära seisneb selle modulaarsuses. Seda nimetatakse ka "tuleviku sõduri varustuseks". Komplektis on kombineeritud automaat FAMAS koos elektroonika, riietuse, taskute ning soomusega. Komplektiga koos kasutatakse SPECTRA kiivrit, millesse on sisse ehitatud reaalajas positsioneerimise ja informeerimise süsteem ning ka öövaatlusseadme valgusvõimendi. Toiteallikaks on kaks liitiumakut.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1997–2000 oli Felini programm arenduse ja demonstratsiooni faasis. Peamine rõhk oli pandud kommunikatsioonile, vaatlusele (nii päeva kui ka öövaatlus), kaitsele (tuvastatavus: visuaalne, akustiline, elektromagnetiline. Kaitse ründe vastu), jõulusele/energiale ja mobiilsusele (kogu süsteemi kaal, ergonoomika, asukoha ja navigatsiooni toetus).

Aasta 2000 esimesel poolel olid läbiviidud mõned katsetused. Katsetati grupidevahelist tegevust, kus üks grupp kasutas Felini osasid ning teine mitte. Katsetused olid edukad, kuna uue tehnoloogiaga varustatud grupp oli märgatavalt efektiivsem, kuigi kasutuses oli Felini varasem versioon, millel polnud optimeeritud kaal.

Aastal 2001 algas projekti järgmine faas. Insenerimeeskonnad alustasid kogu süsteemi muutmist, vaadates uuesti läbi iga selle osa. Sedasi loobuti algsetest lahendustest ja uuendati süsteemi praeguse tasemeni.

Edaspidi toimusid uued katsetused ja arendused ning paari aasta pärast jõudis projekt lõpuni. Esimesed tellimused tulid aastal 2007[1].

Aasta 2009 novembris telliti esimesed 22 588 Felini süsteemi[2]. Esimene reaalne süsteemi kasutus lahinguväljal toimus 7. septembril 2010 Surobi rajoonis Afganistanis.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Felini süsteemiga varustatud sõduritel on olemas võimalus alati teada enda üksusekaaslaste asukohti, samuti ka vaenlase asukohti; võivad tulistada neile nähtamatu sihi pihta (näiteks nurga tagant). Samuti kasutatakse tavakõrvaklappe asemel kõrvaklappe ja mikrofone, millel on olemas vibratsiooni funktsioon. Kõrvaklapid kinnitatakse kõrvast veidi allapoole, mis annab parema kuuldavuse isegi lahingumüra ajal. Seda saavutatakse vibratsiooni abil, mis mõjutab sõduri sisemist kõrva ning selle efekti abil ei pea rääkima kõva häälega. Süsteemi kogukaal on mitte rohkem kui 26 kg. Komplekti maksumus on ligi 49 tuhat USA dollarit[3].

Saab eristada kolme suuremat süsteemi: individuaalne, spetsiifiline ja kollektiivne süsteem.

1. Individuaalne süsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Elektroonilised seadmed võimaldavad tulistada, olles ise varjus.

Individuaalne süsteem jaguneb omakorda seitsme alamsüsteemi: riietus ja soomus; kamuflaaž; PEP ehk kaasaskantav elektrooniline platvorm; individuaalne energiaallikas; relvad; kiiver; Felini informatsioonisüsteem. Täpsemad kirjeldused on toodud allpool.

1.1 Riietus ja soomus[muuda | muuda lähteteksti]

Lahinguriietus võimaldab liikuda vabalt, taskud on väga avarad ning. Kangal on head mehaanilised omadused ning hea on samuti ka õhuringlus. Kangas on tule- ja pesukindel.

Ballistiline jakk sisaldab: paindlikku ballistilist kaitset; jäika ballistilist kaitset; elektroonilist jakki; kandekonstruktsiooni.

Elektroonilisse jakki on sisse ehitatud elektroonika (arvutuselektroonika, juhtimisplokk, raadio, GPS, kaablid ja ühendused), elastsest materjalist veepudel, FAMAS salved ja granaadid. Jakk korrastab raskuste jaotamist sõduri kehal. Antud varustus on autonoomne ehk kasutatav eraldi. See on loodud niimoodi, et seda saaks ära kasutada sama efektiivselt kui tavalist lahinguriietust.

1.2 Kamuflaaž[muuda | muuda lähteteksti]

Algusaastatel polnud kindlalt teada, missugune kamuflaaži muster tuleb uuel süsteemil kasutusele, selle kohta oli palju kuulujutte. Kuid selgus, et kasutusele võetakse prantsuse CCE kamuflaaži muster.

1.3 PEP ehk kaasaskantav elektrooniline platvorm[muuda | muuda lähteteksti]

PEP (ing. Portable Electronic Platform) on kogu Felini süsteemi süda. Süsteem on ehitatud USB 2.0 andmesiini ümber, et saaks ära kasutada kogu ressursse ja varustust, mis on elektroonilise jaki küljes. Nende seadmete hulka kuuluvad arvuti, energiahaldur, välisseadmed, kasutajaliidesed. Selle andmesiini valik tekitas võimsa elektroonilise platvormi, millel on väga lai ühenduvus ning süsteemil on tugev koostalitlusvõime.

1.4 Individuaalne energiaallikas[muuda | muuda lähteteksti]

FELINiga kasutatav uuendatud FAMAS

Patareiplokkide küljes olevate pesade külge on võimalik ühendada ka välisseadmeid. Elektriallikateks on Felinil kaks liitiumioonakut.

1.5 Relvad[muuda | muuda lähteteksti]

Peamiseks relvaks jääb Prantsuse jalaväe baasrelv FAMAS, mis on aga uuendatud Felin FAMAS-ini. Samuti võib kasutada FN Minimi (kaliibriga 5,56 mm kergekuulipilduja) ja FRF2 (7,62 mm täppislaskerelv) koos teleskoopilise öövaatlusseadmega sedasi, et ei ole tarvis teha mingeid muudatusi.

FAMAS-iga on kohandatud inimese-masina liides, teine haare ja optiline sihik. Sihikul on nii päeva- kui ka öövaatlus (ühel sõduril rühmas on ka termosihik), tagasilööki pehmendav padi ning ka n-ö selge vaatlus instinktiivse laskmise jaoks. Sihikusse on sisse ehitatud ka videokaamera, mis saadab videosignaali otse süsteemi. Relva ja kostüümi vaheline suhtlus toimub läbi juhtme.

1.6 Kiiver[muuda | muuda lähteteksti]

Kiiver koosneb kolmest elemendist: peakaitsest, side peakomplektist ning optilisest varustusest. Ballistiline kest optimeerib kaitset ja raskuse jaotust. Selle külge on ühendatavad erinevad lisad, mida võib missioonides vaja minna, näiteks näokaitse ekraanid.

FELINi kiivrid, relvastus ning riietus/kaitse.

Sisseehitatud vähekaaluv kaitseplaat kaitseb sõdurit mitmesuguste ohtude (tuul, vihm, tolm, UV) eest. Kõrvatropid annavad kõrvakuulmise kaitset. Sisse on ehitatud ka kõrs, mis annab võimaluse tarbida vedelikke.

Kommunikatsiooni peakomplekt on ühendatud raadioga. See võtab inimkõnet mitte otse suust, vaid luuvibratsioonist. Töötab kiivrist iseseisvalt, mis tähendab seda, et see jääb tööle ka kiivri eemaldamisel.

Optiline varustus sisaldab peakaamerat, kuvarit (OLED-tehnoloogiaga). Andmed liiguvad spetsiaalsete andmesiinide kaudu. Kuvar võimaldab vaadata pilte, asub sõduri silma ees ning on kõrvale lükatav.

1.7 Felini informatsioonisüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Felini informatsioonisüsteem võimaldab infoliikumist nii rühma sees kui ka väljas. Iga sõduri raadio saab olla samaaegselt ühendatud kahte võrku. See annab jaoülemale rohkem paindlikkust oma üksuses kommunikatsiooni korraldamisel. Igas võrgus on olemas audiokanal, milles on antud prioriteet jaoülemale, häirekanal sõduritelt jaoülemale ning andmeedastuskanal. Raadio on seadistatav Felini arvuti poolt ja seega kaob vajadus rohkete nuppude järele.

2. Spetsiifiline süsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Felin sisaldab ka spetsiifilisemaid komponente. Need on TIS (ing. Terminal Information System), mitmeotstarbeline infrapunabinokkel, transpordikohver.

3. Kollektiivne süsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Kollektiivne süsteem tähendab seadmeid, mida saab kasutada suurem hulk sõdureid korraga. Nendeks on kollektiivne taaslaadimisseade (kasutatav sõdurite akude laadimiseks) ja sõidukite komplektid (lahingumasinatesse sisseehitatud komplektid, mis töötavad energiaallikana).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]