FELIN

Allikas: Vikipeedia
Felin süsteemi kandev sõdur.

FÉLIN (pr. Fantassin à Équipements et Liaisons Intégrés, tuleviku jalaväe varustus ja kommunikatsioon) - Prantsusmaa jalaväelaste isiklikku lahinguvarustuse komplekt, välja töötatud firma Safran Electronics & Defense poolt. Antud komplekti omapära on selle modulaarsuses. Seda nimetatakse ka "tuleviku sõduri varustuseks". Komplektis on kombineeritud automaat FAMAS koos igasuguse elektroonika, riietuse, taskude ning soomusega. Komplektiga kasutatakse SPECTRA kiivrit, millesse on sisse ehitatud reaalajas positsioneerimise ja informeerimise süsteem ning ka öövaatlusseadme valgusvõimendi. Toiteallikaks on kaks taaslaetavat liitiumakut.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1997 kuni 2000 oli Felin programm arenduse ja demonstratsiooni faasis. Peamine rõhk oli pandud kommunikatsioonile, vaatlusele (nii päeva kui ka öövaatlus), kaitsele (tuvastatavus: visuaalne, akustiline, elektromagnetiline. Kaitse ründe vastu), jõulusele/energiale ja mobiilsusele (kogu süsteemi kaal, ergonoomika, asukoha ja navigatsiooni toetus).

Aasta 2000 esimesel poolel olid läbiviidud mõned katsetused. Katsetati grupidevahelist tegevust, kus üks grupp kasutas Felini osasid ning teine mitte. Katsetused olid edukad, kuna uue tehnoloogiaga varustatud grupp oli märgatavalt efektiivsem, kuigi kasutuses oli Felini varasem versioon, millel polnud optimeeritud kaal.

Aastal 2001 algas projekti järgmine faas. Insenerimeeskonnad alustasid kogu süsteemi muutmist, vaadates uuesti läbi iga selle osa. Sedasi loobuti algsetest lahendustest ja uuendati süsteemi praeguse tasemeni.

Edaspidi toimusid uued katsetused ja arendused ning paari aasta pärast jõudis projekt lõpuni. Esimesed tellimused tulid aastal 2007[1].

Aasta 2009 novembris telliti esimesed 22588 Felin süsteeme[2]. Esimene reaalne süsteemi kasutus lahinguväljal toimus 7. septembril 2010 Surobi rajoonis Afgaanis.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Felin süsteemiga varustatud sõduritel on olemas võimalus alati teada enda üksusekaaslaste asukohti, samuti ka vaenlase asukohti; võivad tulistada neile nähtamatu sihi pihta (näiteks nurga tagant). Samuti kasutatakse tavakõrvaklappe asemel kõrvaklappe ja mikrofone, millel on olemas vibratsiooni funktsioon. Kõrvaklappe kinnitatakse kõrvast veidi allapoole, mis annab parema kuuldavuse isegi lahingumüra ajal. Seda saavutatakse vibratsiooni abil, mis mõjutab sõduri sisemist kõrva ning selle efekti abil ei pea rääkima kõva häälega. Süsteemi kogukaal on mitte rohkem kui 26 kg. Komplekti maksumus on ligi 49 tuhat USA dollarit[3].

Saab eristada kolme suuremat süsteemi: individuaalne, spetsiifiline ning kollektiivne süsteem.

1. Individuaalne süsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Individuaalne süsteem jaguneb omakorda seitsme alamsüsteemi: riietus ja soomus; kamuflaaž; PEP ehk kaasaskantav elektrooniline platvorm; individuaalne energiaallikas; relvad; kiiver; Felin informatsioonisüsteem. Täpsemad kirjeldused on toodud allpool.

Riietus ja soomus[muuda | muuda lähteteksti]

Kamuflaaž[muuda | muuda lähteteksti]

PEP ehk kaasaskantav elektrooniline platvorm[muuda | muuda lähteteksti]

Individuaalne energiaallikas[muuda | muuda lähteteksti]

Relvad[muuda | muuda lähteteksti]

Kiiver[muuda | muuda lähteteksti]

Felin informatsioonisüsteem[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "http://www.soldiermod.com/volume-2/felin.html".
  2. "FELIN : cible atteinte, Athéna et moi".
  3. ""Projet de loi de finances pour 2013 : Défense : équipement des forces" (Prantsuse keeles). Prantsusmaa senat.".