Eurorühm

Allikas: Vikipeedia

Eurorühm (ka eurogrupp) on mitteametlik organ, mille raames kohtuvad euroala riikide rahandusministrid, et arutada ühiseid euroga seotud teemasid.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eurorühm loodi 13. detsembril 1997 Euroopa Ülemkogu otsusega.

Eurorühma esimene kohtumine toimus 4. juunil 1998 Luksemburgis Senningeni lossis.

10. septembril 2004 otsustas eurorühm määrata alalise esimehe, kelle ametiaeg kestis kaks aastat. ECOFINi kohtumisel Scheveningenis valiti eurorühma esimeseks alaliseks esimeheks Jean-Claude Juncker. Tema ametiaeg kestis 1. jaanuarist 2005 kuni 31. detsembrini 2006. Tegelikult oli ta eurorühma esimees kuni 21. jaanuarini 2013. Teine alaline eurorühma esimees (21. jaanuarist 2013 kuni 12. jaanuarini 2018) oli Jeroen Dijsselbloem. Alates 13. juulist 2020 on eurorühma alaline esimees Paschal Donohoe (enne teda 12. jaanuarist 2018 Mário Centeno).

Ülesanded[muuda | muuda lähteteksti]

Eurorühma peamine ülesanne on tagada euroala liikmesriikide majanduspoliitika tihe koordineerimine. Samuti on selle eesmärk soodustada tingimusi tugevamaks majanduskasvuks.

Eurorühm vastutab ka euroala tippkohtumiste ettevalmistamise ja nende järelmeetmete eest.

Kohtumised[muuda | muuda lähteteksti]

Eurorühm kohtub tavaliselt kord kuus majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu istungile eelneval päeval. Eurorühma kohtumistel osalevad ka majandus- ja rahandusküsimuste ning maksunduse ja tolli volinik ning Euroopa Keskpanga president.

Euroala riikide rahandusministrite esimene mitteametlik kohtumine toimus 4. juunil 1998. aastal Senningeni lossis Luksemburgis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]