Ernst Johann von Biron

Allikas: Vikipeedia
Ernst Johann von Biron

Ernst Johann von Biron (õigemini Ernst Johann von Bühren; lätipäraselt Ernsts Johans Bīrons; venepäraselt Эрнст Иоганн Бирон; 23. november 1690 Kalnciems29. detsember 1772 Jelgava) oli Kuramaa hertsog.

Ernst Johann von Bühren sündis Kuramaal väikeaadliku peres. Ta käis Königsbergi ülikoolis, kuid visati sealt vääritu käitumise pärast välja. 1714. aastal siirdus Bühren Venemaale, kus tema nime hakati kirjutama venepärasemalt: Biron. Ta tegutses Peeter I poja Aleksei Petrovitši abikaasa Charlotte Christine õukonnas, hiljem sidus end aga Kuramaa hertsoginna Anna Ivanovnaga. Kui too 1730. aastal võimule sai, muutus Biron üheks Venemaa keisririigi mõjuvõimsaimaks meheks.

1737. aastal suri Kettlerite dünastia Kuramaal välja ning Poola kuningas August III, kelle vasall Kuramaa hertsogiriigi hertsog oli, nimetas Bironi Venemaa keisrinna (1730–1740) Anna Ivanovna nõusolekul sealseks uueks Kuramaa hertsogiks. Biron, kes juba oli endale hankinud tohutuid varandusi, jätkas seda ka Kuramaa hertsogina. Ta lasi rajada suurejoonelise Jelgava ja Rundale palee ning tema eluviisi kadestasid koguni Prantsusmaa kuninga õukonna liikmed.

1740. aastal aga keisrinna Anna suri ning ehkki Biron määrati seejärel Venemaa keisririigi regendiks, ei kestnud tema ülemvõim kaua. Juba 3 nädalat hiljem võttis Burchard Christoph von Münnich ta vahi alla ning esialgu mõisteti ta surma. Hiljem muudeti see aga eluaegseks asumiselesaatmiseks Siberisse.

1762. aastal aga, kui võimule sai Peeter III, kutsusti vana Biron tagasi tema õukonda. Aasta hiljem määras Katariina II ta uuesti Kuramaa hertsogiks. 1769. aastal loobus ta troonist oma poja Peteri kasuks ja suri 3 aastat hiljem oma luksuslikus Jelgava palees.