Mine sisu juurde

Peter von Biron

Allikas: Vikipeedia
Peter von Biron

Peter von Biron (ka Peter von Bühren; 15. veebruar 172416. jaanuar 1800) oli Kuramaa hertsog 17691795. Ta oli viimane iseseisev Kuramaa hertsogiriigi hertsog.

Peter oli Ernst Johann Bironi poeg. 1740. aastal pidi ta koos isaga minema pagendusse Siberisse, kuid naasis sealt 1762. aastal. 1769. aastal loobus isa Kuramaa troonist tema kasuks.

Peter osutus üpris valgustusmeelseks valitsejaks, 1775. aastal rajas ta akadeemilise gümnaasiumi Academia Petrina Miitavisse, mis siiski ülikooli õigusi kunagi ei saanud. Lisaks teostas Peter ka mõningaid haridusreforme.

1792. aastal puhkes Kuramaal aga tänu Prantsuse revolutsioonile rahulolematus ning "möldrimässu" käigus piirati koguni hertsogilossi. 1794. aastal pingestus olukord veelgi, kui Poola ülestõusnud ka Kuramaale tungisid. Seepeale kutsus hirmunud hertsog appi Venemaa keisririigi väed, mis sealt aga enam ei lahkunudki.

1795. aastal sunniti Biron troonist loobuma ning Kuramaa hertsogi tiitel liideti Venemaa keisri tiitliga. Haldusreformi käigus moodustati Kuramaa hertsogiriigi territooriumil Kuramaa kubermang Venemaa keisririigi koosseisus. Oma osa oli siin ka sellel, et Peteril polnud meessoost järglasi.

Oma viimased eluaastad elas Peter Biron Saksamaal. Pensionipõlve tegi mugavamaks Venemaalt saadud kopsakas valuraha.