Kasutaja:Lulu: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
 
 
'''Jumal''' on paljudes [[religioon]]ides esinev üleloomulik olend. Jumalat on defineeritud mitmeti. On ka seisukohti, et Jumalat ei saagi defineerida, kuna ta seisab väljaspool inimese mõistusega hõlmatavat ala. [[Jumala olemasolu]] või mitteolemasolu kohta on esitatud palju argumente ja [[Jumalatõestus|tõestusi]]. On ka väidetud, et Jumal asub väljaspool olemise ja olematuse mõisteid.
 
Jumal on [[argument]], millele postuleeritakse järgmisi [[funktsioon]]e.
 
* Kreatsioon (loomine): Jumal on kogu maailma ([[universum]]i) looja (autor).
 
* Valitsemine: nii maailma (looduse) kui inimeste üle. [[Issand]], isand, isa, omanik, kuningas... Hierarhiliselt ületamatu.
 
* Juhtimine: "karjane", ...
 
* Õigusemõistmine. Jumalik õiglus. Ülim õiglus. Kõrgeim. Viimne kohtupäev.
 
* Kommunikatsioon. / Kommunikatsiooniline funktsioon: Jumal on suhtlemisvõimeline, Jumalaga on võimalik kontakteeruda. Jumal saab inimestega rääkida, ennast neile ilmutada ning tal on võime inimesi (nende palveid, tänu ja kiitust) kuulda ning neile vastata. Transtsendentaalne kommunikatsioon: kuna Jumal on alati olemas (igavikuline atribuut), siis pole inimene kunagi üksi. [[John Lennon]]: ''"God is a concept, by which we measure our pain."'' (Jumal on kontseptsioon, mille abil me mõõdame oma valu.)
 
ning järgmisi [[atribuut]]e.
 
* Infinitaarsus (lõpmatus, nii ajas kui ruumis): surematus, igavikulisus, kõikjalviibimine.
 
* Omnipotentsiaalsus (kõikvõimsus) nii kreatsioonilises kui ka (valitsemise) funktsioonis. (Osaliselt vastuoluline: eri funktsioonide liitmine võib tekitada loogilise vastuolu: "Kas Jumal suudab luua nii suure kivi, mida ta ei suuda üles tõsta?")
 
* Kõiktarkus, kõikteadmine. (osaliselt vastuolus kommunikatsioonilise funktsiooniga: miks peaks Jumalat paluma, kui ta nagunii teab kõike?)
 
* täiuslikkus, kõrgeim õiglus, ülim headus,
----------------------------------------------------
 
 
Jumalal võib erinevates [[religioon]]ides olla mitmeid erinevaid aspekte, funktsioone ja tähendusi.
* Transtsendentaalselt: Jumal kui midagi nähtamatut, tunnetamatut, kuid olemasolevat...
 
* Panteistlikult või panenteistlikult: Jumal ongi kogu olemasolev universum või sisaldub kogu universumis ja/või kõigis inimestes.
* Panteistlikult: Jumal sisaldub kõiges olemasolevas või kõigis inimestes. (isegi kristluses... Paulus: eks teie tea, et teie Jumala tempel olete, et Jumala vaim elab teis endis...)
12 291

muudatust

Navigeerimismenüü