Erinevus lehekülje "Edward Gibbon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
(Link)
P
 
Gibbon õppis lühikest aega [[Oxfordi Ülikool]]is, kus 1753. aastal pöördus [[katoliiklus]]se, misjärel isa käskis tal sealt ära tulla ning jättis ta pärandusest ilma; 1754. aastal sai temast taas protestant.
 
1774-17841774–1784 kuulus Gibbon [[viigid]]e partei esindajana BritiSuurbritannia parlamenti.
 
==Edward Gibbon tegelasena Karl Ristikivi "Rooma päevikus"==
[[Karl Ristikivi]] romaanis "[[Rooma päevik]]" kohtub [[Kaspar von Schmerzburg]] 14. mail (Lundi editsiooniväljaandes lk 117–124) nimetu inglasega, kes tõenäoliselt on Edward Gibbon. Inglane ütleb, et tal on ahvi nimi (vrd [[gibon]]) ning räägib, et samal päeval sai ta ilmutuse, kus ta tuli Rooma riigi languse põhjustele. Languse põhjuseks olla olnud just kirik, õigemini kristlus, ning sellest ta kavatses kirjutada raamatu.
 
''"Et see on suur töö ja nõuab palju aega, seda ma tean. Sest ma ei mõtle kirjutada mingit filosoofilist targutust. Pean kokku otsima ja läbi lugema kõik, mis on varem kirjutatud. Ma mõtlen kroonikaid ja muud sellesarnast. Kõik peab põhjenema faktidele ja ainult faktidele."'' (lk 119.)
 
==Teosed eesti keeles==
*Gibbon, Edward 2016. ''Rooma impeeriumi allakäigu ja languse ajalugu''. 2 köidet. (Tõlkinud [[Triinu Pakk]].) Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus.
 
{{Vikitsitaadid}}
126 015

muudatust

Navigeerimismenüü