Edward Gibbon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Edward Gibboni portree, maalitud Sir Joshua Reynoldsi poolt

Edward Gibbon (17371794) oli inglise ajaloolane, keda tuntakse põhiliselt tema raamatu "Rooma impeeriumi allakäigu ja languse ajalugu" järgi ("The History of the Decline and Fall of the Roman Empire"), mis ilmus kuues köites aastatel 17761788. Tõuke oma peateose kirjutamiseks sai ta aastal 1764 Roomas.

Edward Gibbon tegelasena Karl Ristikivi "Rooma päevikus"[muuda | muuda lähteteksti]

Karl Ristikivi romaanis "Rooma päevik" kohtub Kaspar von Schmerzburg 14. mail (Lundi editsiooni lk 117–124) nimetu inglasega, kes tõenäoliselt on Edward Gibbon. Inglane ütleb, et tal on ahvi nimi (vrd gibon) ning räägib, et samal päeval sai ta ilmutuse, kus ta tuli Rooma riigi languse põhjustele. Languse põhjuseks olla olnud just kirik, õigemini kristlus, ning sellest ta kavatses kirjutada raamatu.

"Et see on suur töö ja nõuab palju aega, seda ma tean. Sest ma ei mõtle kirjutada mingit filosoofilist targutust. Pean kokku otsima ja läbi lugema kõik, mis on varem kirjutatud. Ma mõtlen kroonikaid ja muud sellesarnast. Kõik peab põhjenema faktidele ja ainult faktidele." (lk 119.)

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

  • Gibbon, Edward 2016. Rooma impeeriumi allakäigu ja languse ajalugu. 2 köidet. (Tõlkinud Triinu Pakk.) Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus.