Jugavool: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Teet Kalm (arutelu | kaastöö)
kirjavead, mõned lingid juurde
P →‎top: pisitoimetamine
1. rida: 1. rida:
'''Jugavool''' on [[troposfäär]]i ülaosas läänest itta puhuvate tugevate [[tuul]]te vöönd. See tekib 30. ja 60. [[laiuskraad]]idel sooja ja külma õhu kokkupuutealal, kus tõusvad õhuvoolud kalduvad [[Coriolisi jõud|Coriolisi jõu]] mõjul oma esmasest kursist kõrvale. Sooja ja külma [[õhumass]]i temperatuuride erinevus põhjustab kuni 100 m/s puhuvaid tuuli. Jugavool lookleb nii horisontaalselt (põhjast lõunasse) kui ka vertikaalselt (üles-alla) ja ühtlustab maakera temperatuuri.{{lisa viide}} Jugavoolude looked määravad [[Tsüklon|tsüklonite]] ja [[Antitsüklon|antitsüklonite]] liikumise ja paiknemise.
'''Jugavool''' on [[troposfäär]]i ülaosas läänest itta puhuvate tugevate [[tuul]]te vöönd. See tekib 30. ja 60. [[laiuskraad]]idel sooja ja külma õhu kokkupuutealal, kus tõusvad õhuvoolud kalduvad [[Coriolisi jõud|Coriolisi jõu]] mõjul oma esmasest kursist kõrvale. Sooja ja külma [[õhumass]]i temperatuuride erinevus põhjustab kuni 100 m/s puhuvaid tuuli. Jugavool lookleb nii horisontaalselt (põhjast lõunasse) kui ka vertikaalselt (üles-alla) ja ühtlustab maakera temperatuuri.{{lisa viide}} Jugavoolude looked määravad [[tsüklon]]ite ja [[antitsüklon]]ite liikumise ja paiknemise.


[[Kategooria:Meteoroloogia]]
[[Kategooria:Meteoroloogia]]

Redaktsioon: 16. aprill 2019, kell 09:20

Jugavool on troposfääri ülaosas läänest itta puhuvate tugevate tuulte vöönd. See tekib 30. ja 60. laiuskraadidel sooja ja külma õhu kokkupuutealal, kus tõusvad õhuvoolud kalduvad Coriolisi jõu mõjul oma esmasest kursist kõrvale. Sooja ja külma õhumassi temperatuuride erinevus põhjustab kuni 100 m/s puhuvaid tuuli. Jugavool lookleb nii horisontaalselt (põhjast lõunasse) kui ka vertikaalselt (üles-alla) ja ühtlustab maakera temperatuuri.[viide?] Jugavoolude looked määravad tsüklonite ja antitsüklonite liikumise ja paiknemise.