Ungari kuningas: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Uus lehekülg: '''Ungari kuningas''' oli Ungari kuningriigi valitseja aastatel 10011918 (ametlikult kuni 1948. aastani). Esialgu, alates 9. sajandis...
 
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''[[Ungari]] [[kuningas]]''' oli [[Ungari kuningriik|Ungari kuningriigi]] valitseja aastatel [[1001]]–[[1918]] (ametlikult kuni [[1948]]. aastani).
'''[[Ungari]] [[kuningas]]''' oli [[Ungari kuningriik| kuningriigi]] valitseja tiitel aastatel [[1001]]–[[1918]] (ametlikult kuni [[1948]]. aastani).


Esialgu, alates [[9. sajand]]ist, valitsesid [[ungarlased|ungarlasi]] vürstid. Tiitli esimene kandja oli [[István Püha]], kes sai selle [[Saksa-Rooma keiser|Püha Rooma keisrilt]] [[Otto III]]-lt (nagu ka esimene [[Poola kuningas]] [[Boleslaw Vapper]]). Kuningast kujunes [[Kagu-Euroopa]] võimsaim valitseja: peagi sai tast ka [[Horvaatia]] ning [[Balkani poolsaar]]e põhjaosa isand. [[Paavst]] andis talle (kui selle ala võimsaimale [[katoliiklus|katoliiklikule]] valitsejale) ''apostelliku kuninga'' tiitli.
Esialgu, alates [[9. sajand]]ist, valitsesid [[ungarlased|ungarlasi]] [[Ungari vürst]]id. Kuningatiitli esimene kandja oli [[István Püha]], kes sai selle [[Saksa-Rooma keiser|Püha Rooma keisrilt]] [[Otto III]]-lt (nagu ka esimene [[Poola kuningas]] [[Bolesław I Chrobry|Bolesław Vapper]]). Kuningast kujunes [[Kagu-Euroopa]] võimsaim valitseja: peagi sai temast ka [[Horvaatia]] ning [[Balkani poolsaar]]e põhjaosa isand. [[Paavst]] andis talle (kui selle ala võimsaimale [[katoliiklus|katoliiklikule]] valitsejale) apostelliku kuninga tiitli.


Kuni [[14. sajand]]i alguseni valitses Ungaris kohalik [[Arpadite dünastia]]. Selle väljasuremise järel algasid dünastilised võitlused, mis kestsid üle kahe sajandi. Et Ungari troon (nagu ka [[Poola]] ja [[Böömimaa]] omad) oli valitav, siis oli ühel dünastial end seal suhteliselt raske kehtestada. Esialgu läks troon [[Anjou dünastia]]le, seejärel [[Luksemburgid]]ele, ent seegi ei suutnud seda kuigi kaua hoida. [[15. sajand]]il said võimule [[Jagelloonid]] ning pärast nende sealse haru (mis valitses ka Böömimaad) väljasuremist läks troon [[Habsburgid]]ele, kes olid Ungari valitsejateks kuni [[1918]]. aastani (alates [[1780]]. aastast [[Habsburgid-Lotringid|Habsburgide-Lotringide dünastiana]]).
Kuni [[14. sajand]]i alguseni valitses Ungaris kohalik [[Árpádi dünastia]]. Selle väljasuremise järel algasid dünastilised võitlused, mis kestsid üle kahe sajandi. Et Ungari troon (nagu ka [[Poola]] ja [[Böömimaa]] omad) oli valitav, siis oli ühel dünastial end seal suhteliselt raske kehtestada. Esialgu läks troon [[Anjou dünastia]]le, seejärel [[Luxemburgid]]ele, ent seegi ei suutnud trooni kuigi kaua hoida. [[15. sajand]]il said võimule [[Jagelloonid]] ning pärast nende sealse haru (mis valitses ka Böömimaad) väljasuremist läks troon [[Habsburgid]]ele, kes olid Ungari valitsejateks kuni [[1918]]. aastani (alates [[1780]]. aastast [[Habsburgid-Lotringid|Habsburgide-Lotringide dünastiana]]).


[[1918]]. aastal loobus viimane valitseja, [[Karl I (Austria-Ungari)|Károly IV]], troonist, ent ametlikult jäi Ungari monarhistlikuks riigiks. Kuningata kuningriiki valitses aastatel [[1919]]–[[1944]] laevastikuta admiral [[Miklós Horthy]], kes isiklike ambitsioonide tõttu vabariiki välja ei kuulutanud. Lõplikult sai Ungarist vabariik alles [[1948]]. aastal, mil seal toimus monarhistlik riigipööre.
Aaastal [[1918]]. aastal loobus viimane valitseja, [[Karl I (Austria-Ungari)|Károly IV]], troonist, ent ametlikult jäi Ungari monarhistlikuks riigiks. Kuningata kuningriiki valitses aastatel [[1919]]–[[1944]] laevastikuta admiral [[Miklós Horthy]], kes isiklike ambitsioonide tõttu vabariiki välja ei kuulutanud. Lõplikult sai Ungarist vabariik alles [[1948]]. aastal, mil seal toimus vabariiklik riigipööre.


==Vaata ka:==
==Vaata ka:==

Redaktsioon: 24. veebruar 2007, kell 08:58

Ungari kuningas oli kuningriigi valitseja tiitel aastatel 10011918 (ametlikult kuni 1948. aastani).

Esialgu, alates 9. sajandist, valitsesid ungarlasi Ungari vürstid. Kuningatiitli esimene kandja oli István Püha, kes sai selle Püha Rooma keisrilt Otto III-lt (nagu ka esimene Poola kuningas Bolesław Vapper). Kuningast kujunes Kagu-Euroopa võimsaim valitseja: peagi sai temast ka Horvaatia ning Balkani poolsaare põhjaosa isand. Paavst andis talle (kui selle ala võimsaimale katoliiklikule valitsejale) apostelliku kuninga tiitli.

Kuni 14. sajandi alguseni valitses Ungaris kohalik Árpádi dünastia. Selle väljasuremise järel algasid dünastilised võitlused, mis kestsid üle kahe sajandi. Et Ungari troon (nagu ka Poola ja Böömimaa omad) oli valitav, siis oli ühel dünastial end seal suhteliselt raske kehtestada. Esialgu läks troon Anjou dünastiale, seejärel Luxemburgidele, ent seegi ei suutnud trooni kuigi kaua hoida. 15. sajandil said võimule Jagelloonid ning pärast nende sealse haru (mis valitses ka Böömimaad) väljasuremist läks troon Habsburgidele, kes olid Ungari valitsejateks kuni 1918. aastani (alates 1780. aastast Habsburgide-Lotringide dünastiana).

Aaastal 1918. aastal loobus viimane valitseja, Károly IV, troonist, ent ametlikult jäi Ungari monarhistlikuks riigiks. Kuningata kuningriiki valitses aastatel 19191944 laevastikuta admiral Miklós Horthy, kes isiklike ambitsioonide tõttu vabariiki välja ei kuulutanud. Lõplikult sai Ungarist vabariik alles 1948. aastal, mil seal toimus vabariiklik riigipööre.

Vaata ka: