Erinevus lehekülje "Ungari kuningas" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(Uus lehekülg: '''Ungari kuningas''' oli Ungari kuningriigi valitseja aastatel 10011918 (ametlikult kuni 1948. aastani). Esialgu, alates 9. sajandis...)
 
'''[[Ungari]] [[kuningas]]''' oli [[Ungari kuningriik|Ungari kuningriigi]] valitseja tiitel aastatel [[1001]]–[[1918]] (ametlikult kuni [[1948]]. aastani).
 
Esialgu, alates [[9. sajand]]ist, valitsesid [[ungarlased|ungarlasi]] vürstid[[Ungari vürst]]id. TiitliKuningatiitli esimene kandja oli [[István Püha]], kes sai selle [[Saksa-Rooma keiser|Püha Rooma keisrilt]] [[Otto III]]-lt (nagu ka esimene [[Poola kuningas]] [[BoleslawBolesław I Chrobry|Bolesław Vapper]]). Kuningast kujunes [[Kagu-Euroopa]] võimsaim valitseja: peagi sai tasttemast ka [[Horvaatia]] ning [[Balkani poolsaar]]e põhjaosa isand. [[Paavst]] andis talle (kui selle ala võimsaimale [[katoliiklus|katoliiklikule]] valitsejale) ''apostelliku kuninga'' tiitli.
 
Kuni [[14. sajand]]i alguseni valitses Ungaris kohalik [[ArpaditeÁrpádi dünastia]]. Selle väljasuremise järel algasid dünastilised võitlused, mis kestsid üle kahe sajandi. Et Ungari troon (nagu ka [[Poola]] ja [[Böömimaa]] omad) oli valitav, siis oli ühel dünastial end seal suhteliselt raske kehtestada. Esialgu läks troon [[Anjou dünastia]]le, seejärel [[LuksemburgidLuxemburgid]]ele, ent seegi ei suutnud sedatrooni kuigi kaua hoida. [[15. sajand]]il said võimule [[Jagelloonid]] ning pärast nende sealse haru (mis valitses ka Böömimaad) väljasuremist läks troon [[Habsburgid]]ele, kes olid Ungari valitsejateks kuni [[1918]]. aastani (alates [[1780]]. aastast [[Habsburgid-Lotringid|Habsburgide-Lotringide dünastiana]]).
 
Aaastal [[1918]]. aastal loobus viimane valitseja, [[Karl I (Austria-Ungari)|Károly IV]], troonist, ent ametlikult jäi Ungari monarhistlikuks riigiks. Kuningata kuningriiki valitses aastatel [[1919]]–[[1944]] laevastikuta admiral [[Miklós Horthy]], kes isiklike ambitsioonide tõttu vabariiki välja ei kuulutanud. Lõplikult sai Ungarist vabariik alles [[1948]]. aastal, mil seal toimus monarhistlikvabariiklik riigipööre.
 
==Vaata ka:==

Navigeerimismenüü