Erinevus lehekülje "Šamanism" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1067 baiti ,  14 aasta eest
resümee puudub
{{toimeta}}
 
'''Šamanism''' on üldistav nimetus mitmes kultuuris tuntud usundilistele praktikatele, mille keskmes on vaimudega suhtlemine teatud ekstaatiliste teadvuseseisundite kaudu. Usutakse, et teatud isikutel (šamaanidel; eri rahvastel on kasutusel erinevad nimetused) on kaasa sündinud, õpitud või üleloomulike jõudude või olendite poolt antud võime astuda ühendusse väljaspool inimeste maailma asuvate jõudude või vaimudega, tavaliselt ravimise, ennustamise või mõnele ettevõtmisele soodsate tingimuste loomise eesmärgil. Selleks viib šamaan ennast transiseisundisse ([[lovi|lovesse]]), kasutades erinevaid tehnikaid nagu laulmine, tantsimine, trummilöömine, hallutsinogeensete ainete manustamine vm. Šamaani[[Šamaan]]i sotsiaalne positsioon on erinevates kultuurides olnud erinev. Preestrist eristab šamaani see, et tema autoriteet tugineb pigem tema enda isikule kui formaalsele positsioonile. Siiski on Siberis olemas hierarhilisi šamaanikultuure, milles astmelt madalamad šamaanid saavad kõrgemate šamaanide käest pühitsuse.
 
Arvatakse, et šamanism (vaimude maailmaga suhtlemine eriliste vahendajate kaudu) on olnud üks vanimaid ja üldisemaid religioosseid praktikaid, mis oli tuntud juba hiljemalt nooremal kiviajal. Tänapäeval on šamanism teatud määral levinud väheste traditsionaalsete kultuuride juures. Suhteliselt hilise ajani oli šamanism levinud saamidel ja sealt on ka eesti rahvapärimusse jõudnud teated "lapi nõidadest". Enim uuritud on Siberi rahvaste ja Põhja-Ameerika põlisrahvaste šamanismi traditsioonid.
 
Sõna ''šamaan'' on rahvusvahelisse kasutusse tulnud [[evengi keelekeel]]e kaudu, kuid selle etümoloogia pole lõplikult selge. Ühe versioon järgi on sõna tuletatud tüvest ''sa-'', mis tähendab teadma ja šamaan on seega teadja. Teise hüpoteesi järgi on sõna šamaan evengi keelde laenatud [[hiina keelekeel]]e kaudu ja tuleneb algselt sanskriti sõnast šramana, mis tähendas askeeti. Vene ja saksa keele kaudu on šamaani nimi laienenud erinevate kultuuride vaimudega suhtlejatele. AntropoloogidMitmed uurijad (nt [[Alice Kehoe]], [[Mihály Hoppal]], [[Tatjana Bulgakova]]) on kritiseerinud ''šamanismi'' mõiste kasutamist, mis võimaldab eksitavalt panna ühte patta väga erineva algupära ja olemusega traditsioonid ja vaimsed tehnikad ning implitseerib ühtse õpetuse või distsipliini olemasolu. Alternatiivina on välja pakutud terminit '''šamaanlus''' (vene ''šamanstvo'', inglise ''shamanhood''), mis järgib 19. sajandi vene Siberi šamaanide uurijate kasutust.
 
Üks esimesiEsimesi šamanismi tähelepanuväärseid käsitlusi Lääne-Euroopas oli Mircea Eliade 1951. aastal ilmunud ''"Le Chamanisme et les techniques archaiques de l'extase"''. Šamanismi on uurinud antropoloogid, folkloristid ja usundi-uurijad, nt [[Åke Hultkrantz]], [[Anna-Leena Siikala]], Mihaly[[Mihály Hoppál]], [[Juha Pentikäinen,..]] ja paljud teised.
Eesti teadlastest on šamanismi käsitlenud [[Aado Lintrop]] ja [[Anzori Barkalaja]].
 
==Kirjandus==
 
* Louise Bäckman, Åke Hultkrantz. ''Studies in Lapp shamanism''. Stockholm: Almqvist & Wiksell international, 1978. (Stockholm studies in comparative religion 16.) ISBN 91-22-00140-9
* Mihaly Hoppál "Šamaanid Aasias ja Euroopas", kirjastus Varrak, Tallinn 2003, ISBN 998536796
* Anna-Leena Siikala "Suomalainen šamanismi – mielikuvien historiaa", SKS, Helsinki 1994 (SKS:n toimituksia 565), ISBN 951-717-704-6
* Aado Lintrop "Šamaaniraamat", Ilmamaa, Tartu 1995, ISBN 998582122X
* MihalyMihály Hoppál "Šamaanid Aasias ja Euroopas", kirjastus Varrak, Tallinn 2003, ISBN 998536796
 
 
==Välislingid==
 
*[http://www.folkscene.hu/magzines/shaman/index.htm Rahvusvaheline Šamanismiuurimise Selts]
*[http://www.folklore.ee/folklore/nr1/heredit.htm]
*[http://www.folklore.ee/pubte/meedia/shamanism.html]
11 692

muudatust

Navigeerimismenüü