Erinevus lehekülje "Iiri näljahäda" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
Tühistati kasutaja 2001:7D0:885A:FB80:403D:2F43:D275:AD08 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mil...
Märgised: Visuaalmuudatus Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu
P (Tühistati kasutaja 2001:7D0:885A:FB80:403D:2F43:D275:AD08 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mil...)
Seda kriisi on nimetatud ka Iiri kartuliikalduseks, sest neil aastatel hävitas [[kartulimädanik]] täielikult [[Kartul|kartuli]] iirlaste rahvuslikult toidulaualt, millest oli ajalooliselt ja kombekohaselt ainuüksi sõltuv 2/5 rahvastikust. Näljahäda jooksul suri ligikaudu miljon inimest ning teist sama palju emigreerus [[Suurbritannia saar|Suurbritanniasse]] kui ka sealtkaudu või otse [[Põhja-Ameerika]]sse ja [[Austraalia manner|Austraaliasse]]. Emigrante kohale toimetavaid laevu kutsuti rahvasuus kirstulaevadeks, kuna märkimisväärne osa inimestest suri teekonnal, millele tuli ka toidupoolis ise kaasa võtta.
 
[[Iirimaa]] kaotas oma kaheksamiljonilisest rahvaarvust umbes 25%. Suhted Briti krooniga halvenesid ning pinged kohalike inglastest mõisnikega kasvasid. See olukord oli usuliselt [[Katoliiklus|katoliikliku]] Iirimaa iseseisvumiseni viinud keeruliste sündmuste üks ajendeid.
 
[[Kategooria:Iirimaa ajalugu]]

Navigeerimismenüü