Erinevus lehekülje "Ambrose Bierce" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
[[Pilt:Abierce.jpg|thumbpisi|Ambrose Bierce 1842-1914]]
'''Ambrose Bierce''' ([[24. juuni]] [[1842]] – [[11. jaanuar]] [[1914]]) oli [[USA]] [[õuduskirjandus|õuduskirjanik]].
 
== Elukäik ==
Bierce sündis [[Ohio]] osariigis vaeses, kuid kirjandushuvilises perekonnas. Tema [[ekstsentrik]]ust isa oli võtnud kinnisideeks panna kõigile oma 13 lapsele A-tähega algav eesnimi. 1861.-Aastatel 641861–1864 aastal võitles Bierce [[Ameerika]] kodusõda|Ameerika kodusõjas]]. Kogetud sõjakoledused ja haavatasaamine süvendasid tema negativistlikku hoiakut. Pärast sõda kolis mees [[California]]sse ning temast sai teravmeelseid juhtkirju kirjutav ajakirjanik.<br />
Bierce oli tuntud kui kibestunud mees, kes kaasinimesi eriti ei armastanud. 60.eluaastatel avaldas ta "Saatana sõnaraamatu", mis kujutab endast [[pessimist]]liku alatooniga ja [[satiir]]ilisi sõnaseletusi, mis ühtlasi annab edasi autori arusaamu inimloomusest. Tema elu lõpp on jäänud saladuseks - ta siirdus [[Mehhiko]]sse tööülesannet täitma, kus ta hukkus.
 
Bierce oli tuntud kui kibestunud mees, kes kaasinimesi eriti ei armastanud. Oma 60. eluaastatel avaldas ta "Saatana sõnaraamatu", mis kujutab endastsisuks [[pessimist]]liku alatooniga ja [[satiir]]ilisiilised sõnaseletusisõnaseletused, mis ühtlasi annabannavad edasi autori arusaamu inimloomusest. Tema elu lõpp on jäänud saladuseks - ta siirdus [[Mehhiko]]sse tööülesannet täitma, kus ta hukkus.
==Bierce´i jutustuste teema==
 
Tema lood julmusest ja surmast on kirja pandud fantaasiarohkelt ning külmaverelise suhtumisega. Bierce´i kuulsaim jutustus "Owl Creeki silla juhtum" ilmus kogumikus "Elu keskel". See algab sõjajutustusena vangist, kes ootab enda poomist, ent äkitselt saab sellest üleloomulike sündmustega õudusjutt. Vang suudab ühtäkki ajas rännata ja ta usub, et on sellega kurvast lõpust pääsenud, ent paraku naaseb ta reaalsusesse täpselt poomise hetkel. Ajarännud on Bierce´i loomingus korduv motiiv. Novell "Corcosa elanik" jutustab mehest, kes rändab mööda [[kõrb]]e ning leiab sealt omaenese haua.
Bierce´i nägemuses oli maapealne elu õudne, ent sellele järgnev veelgi hullem. Tema lood olid kõhedust tekitavad, ent samas sisaldasid paraja annuse [[absurdihuumor]]it.
 
==Bierce´'i jutustuste teemateemad==
Tema lood julmusest ja surmast on kirja pandud fantaasiarohkelt ning külmaverelise suhtumisega. Bierce´'i kuulsaim jutustus "Owl Creeki silla juhtum" ilmus kogumikus "Elu keskel". See algab sõjajutustusena vangist, kes ootab enda poomist, ent äkitselt saab sellest üleloomulike sündmustega õudusjutt. Vang suudab ühtäkki ajas rännata ja ta usub, et on sellega kurvast lõpust pääsenud, ent paraku naaseb ta reaalsusesse täpselt poomise hetkel. Ajarännud on Bierce´'i loomingus korduv motiiv. Novell "Corcosa elanik" jutustab mehest, kes rändab mööda [[kõrb]]e ning leiab sealt omaenese haua.
Bierce´'i nägemuses oli maapealne elu õudne, ent sellele järgnev veelgi hullem. Tema lood olid kõhedust tekitavad, ent samas sisaldasid paraja annuse [[absurdihuumor]]it.
 
==Teoseid==
*1891 "In the Midst of Life" ("Elu keskel")
*1906 "The Devil´s Dictionary" ("Saatana sõnaraamat")
*1909-19121909–1912 "The Collected Works of Ambrose Bierce" ("Ambrose Bierce´'i kogutud teosed")
 
==Kirjandus==
*Maailmakirjanduse leksikon: 1000 kirjanikku, 10 000 teost / Tallinn: TEA Kirjastus, c2012, lk 67.
 
{{JÄRJESTA:Bierce, Ambrose}}
119 765

muudatust

Navigeerimismenüü