Makedoonia keel: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Resümee puudub
== Liigitus ja seotus teiste lõunaslaavi keeltega ==
 
Makedoonia lähimad sugulaskeeled on bulgaaria ja [[Serbia-horvaadi keel|serbia-horvaadi]] keel. Viimasega tipnes keelekontakt [[Jugoslaavia]] riigi ajal, kui serbia-horvaadi keele õppimine oli koolis kohustuslik. Teisteks põhiliikmeteks on [[Rumeenia keel|rumeenia]], [[kreekauuskreeka keel|uuskreeka]] ja [[Albaaniaalbaania keel|albaania]] keel, mis kõik kuuluvad [[Indoeuroopa keeled|indoeuroopa]] keelkonna]] eri rühmadesse. Makedoonia ja bulgaaria keel eristuvad teravalt teistest lõunaslaavi keeltest ja [[Slaavi keeled|slaavi]] keeltest üldiselt. Näiteks on vabanetud [[infinitiiv]]ist ja nimisõna käänetest (välja arvatud [[vokatiiv]] ja veel mõned kunagi kasutusel olnud muutelõpud, mida võib veel tänaseni ajuti näha). Slaavi keelte seas on need kaks keelt ainsad, milles on kasutusel [[definitiiv]], ning indoeuroopa keeltest ainsad, milles on kasutusel narratiivne kõneviis.
 
Kõik lõunaslaavi keeled, shsealhulgas Makedooniamakedoonia keel, moodustavad dialektide [[Kontiinum|kontiinumidialektide kontiinum]]i. Makedoonia keel koos bulgaaria keele ja serbia-horvaadi keele [[torlaki murre|torlaki murdega]] kuuluvad veel [[Balkani keeleliit]]u. Bulgaarias peetakse makedoonia keelt bulgaaria keele murdeks.
 
Enne keele normeerimist pidasid lingvistid makedoonia dialektekeele murdeid bulgaaria või serbia keele murreteks. Sarnaselt peeti ka torlakianitorlaki keeled bulgaaria murdeks. Teisest küljest jäid mitmed makedoonia intellektuaalid, nagu [[Antoine Meillet]], [[André Vaillant]], [[Mieczyslaw Malecki]] ja [[Samuil Bernstein]], seisukohale, et makedoonia keel on täiesti eraldiseisev bulgaaria ja serbia keelest. Sellest sõltumataSiiski on mõned lingvistidkeeleteadlased, eriti Bulgaarias, endiselt arvamusel, et makedoonia keel on vaid üks bulgaaria keele teisenditestteisend või selle dialektiksmurre.
 
TaolineSelline vaade on aga poliitilselt ebakorrektne, mille peale on [[Olga Mišeska–Tomić]] öelnud: “Makedoonia"Makedoonia keel sarnaneb ehituselt bulgaaria keelele rohkem kui ükski teine lõunaslaavi keel. Ent selle standardi tuum ei koosnenud dialektidest või teisenditest, mida bulgaaria keele standardid kunagi moodustanud oleks. Järelikult selle autonoomia ei saanud tuleneda teadlikust kaugendamisest [[pluritsentriline keel|pluritsentrilise]] keele]] teisendist ja makedoonia keele standardid põhinesid dialektideledialektidel, mida poldudpolnud eelnevalt standardiseeritud."
 
Kaasaegsed klassifitseerimisküsimused on enamjaolt kujundatud poliitiliste ja sotsiaalsete tegurite poolt. Strukturaalselt moodustavad makedoonia, bulgaaria ja teised idapoolsed lõunaslaavi vormid dialektilisedialektide kontiinumi, mis tekkis kirjanduskoolide Preslavi ja Ohridi kõrgaegadel ilmnenud lingvistiliste arengute tulemusena.
 
==Vaata ka==

Navigeerimismenüü