Erinevus lehekülje "Nitriidid" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
näpukaid
P (Robot: muudetud 18 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata)
P (näpukaid)
{{ToimetaAeg|kuu=september|aasta=2006}}
'''Nitriid''' on [[keemiline aine]], mis koosneb kahest [[keemiline element|elemendist]], millest üks on [[lämmastik]], ning mille [[molekul]]is sisalduvate lämmastiku[[aatom]]ite vahel puudub [[keemiline side]].
 
Juhul kuiKui see element on [[metall]], siis on tegu [[metallinitriid]]iga, kus [[keemiline side|keemiliseks sidemeks]] on [[iooniline side]]. Kui aga teine element on [[mittemetall]], on tegu mittemetallinitriidiga, kus keemiliseks sidemeks on [[kovalentne side]]. Erandiks on ammoniaak ehk NH<sub>3</sub> , kus esineb kovalentse sideme eriliik - doonor-aktseptorside.
 
Nitriidid tekivad [[redoksreaktsioon]]is, kus üheks lähteaineks on nitriid. Juhul kuiKui ta reageerib endasenda omast väiksema elektronegatiivsusega elemendiga, siis käitub ta [[oksüdeerija]]na, juhul kui aga reageerib suurema elektronegatiivsusega elemendiga, siis käitub ta redutseerijana.
==Näited==
 
* '''NH<sub>3</sub>''' ehk '''[[ammoniaak]]''' - laialdaselt kasutusel keemiatööstuses, nitraatide valmistamisel ja ka mõnedesmõnes kemikaalideskemikaalis. Lahustub hästi vees, on aluseliste omadustega, moodustab ammoniumsooliammooniumsooli. On karge, kange lõhnaga. Otsesel suure koguse sissehingamisel väga mürgine, kuid 5% lahus on nuuskpiiritus, mida kasutatakse meditsiinis.
* '''TiN''' ehk [[titaannitriid]] - väga kõva materjal, üks kõvemaid teemantiteemandi järel.
 
[[Kategooria:Soolad]]
129 088

muudatust

Navigeerimismenüü