Erinevus lehekülje "Stephen" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 998 baiti ,  5 aasta eest
resümee puudub
P (Eemaldatud mall Link FA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes)
{{See artikkel|räägib Inglismaa kuningast, nime teiste tähenduste kohta vaata artiklit [[Stephen (täpsustus)]]}}
[[Pilt:King_Stephen_from_NPG.jpg|pisi|Stephen. Umbes 1620. aasta portree]]
'''Stephen''' (ka '''Stephen de Blois'''; [[1096]] – [[25. oktoober]] [[1154]]) oli viimane [[Normanni dünastia]]st [[Inglismaa kuningriik|Inglismaa]] [[Inglismaa kuningas|kuningas]] ([[1135]]–[[1154]]) ja [[Normandia hertsog]] ([[1135]]–[[1154]]).
 
Stephen oli [[William I]] lapselaps, William Vallutaja tütre Blois' krahvinna [[Adela (Blois' krahvinna)|Adela]] poeg. Ta sai troonile pärast onu [[Henry I]] surma [[1135]], sest jõudis end enne tolle tütart [[keisrinna Matilda|Matildat]] kuningaks kroonida. Tema valitsusaeg oli ebakindel, sest parunid kahtlesid tema võimu legitiimsuses ning korraldasid sageli ülestõuse. [[1139]] puhkeski Matilda ja Stepheni pooldajate vahel [[kodusõda]], mis kestis kuni Stepheni surmani. Siiski õnnestus tal kuni surmani võimul püsida.
 
[[1139]] puhkeski [[Keisrinna Matilda|Matilda]] ja Stepheni pooldajate vahel [[kodusõda]], mis kestis kuni Stepheni surmani ent siiski õnnestus tal kuni surmani võimul püsida. Kodusõja ajal, vhõivasid ja kontrollisid Matilda väed [[Lääne-Inglismaa]], Stephen vangistati Lincolni lahingus, kuid tema abikaasa Matilda koondas kuninga toetajad ja koos [[Ypres]]i Williami abiga vangistas keisrinna poolvenna, Robert [[Gloucester]]i [[earl]]i, kelle vastu Stephen vabastati. [[1148]]. aastal Matilda loobus võitlusest ja lahkus vägedega Inglismaalt, kuid [[1149]]. ja [[1153]]. aastal tungis Inglismaale trooninõudlejana Matilda poeg teisest abielust [[Anjou]] krahvi [[Geoffroy V]]-ga [[Henry II|Henry]].
Stephen abiellus [[1125]] [[Boulogne'i Mathilde]]'iga, kes oli [[Boulogne'i krahv]]i [[Eustache III]] ainus laps ja krahvkonna pärija. Ema poolt oli Mathilde [[Inglismaa]] [[normannid]]e vallutuse eelsete kuningate järeltulija. Abielust sündis viis last. Vanim poeg [[Eustache IV]] (1130–1153) päris ema surma järel [[1152]] Boulogne'i krahvkonna, kuid suri juba järgmisel aastal ja krahviks sai kolmas poeg [[Guillaume I (Boulogne)|Guillaume I]] (1137–1159), sest teine poeg Baudouin oli vahepeal üsna noorena surnud. Guillaume oli Boulogne'i krahv kuni oma surmani [[1159]]. Guillaume oli ainus poeg, kes abiellus, kuid lapsi ei saanud neist ükski, nii et Stepheni sugu suri meesliinis välja ja Boulogne'i krahvkonna päris vanem tütar Marie (1131–1182), kes hakkas seda valitsema koos oma abikaasaga. Noorim laps, tütar Mathilde, suri mõne aasta vanusena.
 
Stepheni poja Eustache surma järel (1153) sõlmis Stephen Wallingfordi rahulepingu ja tunnistas Matilda poja [[Henry II|Henry]] enda surma järel oma järglaseks Inglismaa troonil, [[Henry II]]-na.
==Isiklikku==
Stephen abiellus [[1125]] [[Boulogne'i Mathilde]]'iga, kes oli [[Boulogne'i krahv]]i [[Eustache III]] ainus laps ja krahvkonna pärija. Ema poolt oli Mathilde [[Inglismaa]] [[normannid]]e vallutuse eelsete kuningate järeltulija.
 
Stephen abiellus [[1125]] [[Boulogne'i Mathilde]]'iga, kes oli [[Boulogne'i krahv]]i [[Eustache III]] ainus laps ja krahvkonna pärija. Ema poolt oli Mathilde [[Inglismaa]] [[normannid]]e vallutuse eelsete kuningate järeltulija. Abielust sündis viis last. Vanim poeg [[Eustache IV]] (1130–1153) päris ema surma järel [[1152]] [[Boulogne'i krahvkond|Boulogne'i krahvkonna]], kuid suri juba järgmisel aastal ja krahviks sai kolmas poeg [[Guillaume I (Boulogne)|Guillaume I]] (1137–1159), sest teine poeg Baudouin oli vahepeal üsna noorena surnud. Guillaume oli Boulogne'i krahv kuni oma surmani [[1159]]. Guillaume oli ainus poeg, kes abiellus, kuid lapsi ei saanud neist ükski, nii et Stepheni sugu suri meesliinis välja ja Boulogne'i krahvkonna päris vanem tütar Marie (1131–1182), kes hakkas seda valitsema koos oma abikaasaga. Noorim laps, tütar Mathilde, suri mõne aasta vanusena.
 
Stephenil oli oma armukese Damette'iga vähemalt kolm last. Nimepidi on teada pojad Gervase, Ralph ja Americ, kellest esimene valiti isa mõjul väga noorelt, juba [[1138]] [[Westminsteri klooster|Westminsteri kloostri]] [[abt]]iks.
65 840

muudatust

Navigeerimismenüü