Erinevus lehekülje "Anne Frank" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
päevikust teha eraldi artikkel
P
(päevikust teha eraldi artikkel)
[[Pilt:Anne Frank at Madame Tussauds Amsterdam (5524687197).jpg|pisi|Anne Frank [[Madame Tussaud' vahakujude muuseum]]is.]]
[[Pilt:Amsterdam Anne Frank.jpg|pisi|Anne Franki ausammas [[Amsterdam]]is.]]
'''Annelies Marie "Anne" Frank''' ([[12. juuni]] [[1929]] [[Frankfurt]] – märtsi algus [[1945]]) oli [[juudid|juudi]] päritolu tüdruk, kes pidas Saksa okupatsiooni ajal [[Amsterdam]]is [[Anne Franki päevik|päevikut]], mis kajastab ajavahemikku [[1942]]–[[1944]]. Päevikut on hiljem tõlgitud ligi 60 keelde, kaasa arvatud eesti keelde. See on üks enimloetud raamat maailmas.
 
== Biograafia ==
Anne sündis Otto Heinrich Franki (1889–1980) ja Edith Holländeri (1900–1945) teise tütrena. Anne õe nimi oli Margot (1926–1945). Tema sünninimi oli Annelies Marie, kuid perekond ja sõbrad kutsusid teda lihtsalt Anneks. Isa kutsus tütart ka Annelein'iks (tõlkes väike Anne).
 
Perekond elas Frankfurdi linnaosas, kus oli nii juute kui ka teistest rahvustest elanikke. Lapsed sõbrustasid peamiselt omavanuste juutidega. Frankid olid reformimeelsed juudid, kes küll austasid kõiki [[judaism]]i traditsioone, kuid ei käitunud alati kommetele vastavalt. Otto Frank, kes oli olnud [[Esimene maailmsõdamaailmasõda|Esimeses maailmasõjas]] Saksa ohvitser, soovis, et lapsed saaksid koolihariduse. Isal oli kodus suur raamatukogu. Nii Anne ema kui isa julgustasid oma tütreid lugema raamatuid.
 
[[13. märts]]il [[1933]] toimusid Frankfurdi kohalikus omavalitsuses valimised, mille võitis [[Adolf Hitler]]i [[NSDAP]]. Vahetult pärast võitu hakkasid toimuma [[antisemitism|antisemitistlikud]] demonstratsioonid ning Frankid mõistsid, et Saksamaale ei saa kauaks enam jääda. Hiljem samal aastal kolisid Edith ja tema kaks last [[Aachen]]isse, kus elas Edithi ema Rosa Holländer, Otto jäi Frankfurti. Mõne aja pärast sai Frank pakkumise luua Amsterdami oma ettevõte. Otto nõustus sellega ja organiseeris Amsterdami oma perekonnale uue elamispaiga.
 
[[1934]]. aasta veebruaris jõudsid Edith ja lapsed Amsterdami, kus nii Anne kui Margot alustasid õpinguid.
 
== Anne Franki päevik ==
{{Vaata|Anne Franki päevik}}
 
Päevik, mille Anne sai oma 13. sünnipäevaks, räägib tema elust 12. juunist 1942 kuni 1. augustini 1944. Päevik on kirjutatud justkui täiskasvanud ja läbinägeliku isiku poolt, kes oma teoses lahkab nii isiklikke mõtisklusi kui ka üldist elu okupatsiooniperioodil. Selle päeviku tõttu on Anne üks tunnustatumaid ja diskuteeritumaid [[holokaust]]i ohvreid.

Navigeerimismenüü