Slovaki Vabariik (1939–1945): erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
9. rida: 9. rida:
* [[Slovakkia sissetung Poolasse (1939)]]
* [[Slovakkia sissetung Poolasse (1939)]]


[[Kategooria:Ajaloolised riigid]]
[[Kategooria:Euroopa ajaloolised riigid]]
[[Kategooria:Slovakkia Teises maailmasõjas‎]]
[[Kategooria:Slovakkia Teises maailmasõjas‎]]
[[Kategooria:Teine maailmasõda]]
[[Kategooria:Teine maailmasõda]]

Redaktsioon: 3. veebruar 2014, kell 15:44

Slovaki Vabariik (slovaki keeles Slovenská republika), ka Esimene Slovaki Vabariik (slovaki keeles Prvá slovenská republika) või Slovaki Riik (slovaki keeles Slovenský štát) oli riik, mis eksisteeris 14. märtsist 1939 kuni 8. maini 1945 Saksamaa nukurežiimina.

Selle territoorium vastab ligikaudu tänapäeva Slovakkia territooriumile, kuid ilma lõuna- ja idaosata. Riik piirnes Saksamaa, Böömi- ja Määrimaa protektoraadi, Kindralkomissariaadi (Saksamaa okupeeritud Poola alade) ning Ungari kuningriigiga.

Slovaki vabariiki tunnistasid Saksamaa ja mitmed muud riigid, sealhulgas Hiina Vabariigi ajutine valitsus, Horvaatia Sõltumatu riik, El Salvador, Eesti, Itaalia kuningriik, Ungari kuningriik, Jaapani keisririik, Leedu, Mandžukuo, Mengjiang, Rumeenia kuningriik, Nõukogude Liit, Hispaania, Šveits ja Vatikan. Slovaki vabariigi legaalse olemasolu tühistasid Teise maailmasõja võitjad tagasiulatuvalt koos Müncheni lepingu ja kõigi selle tagajärgede tühistamisega. Slovakkiast sai taas Tšehhoslovakkia osa, mis Külma sõja ajal kuulus Nõukogude Liidu mõjusfääri.

Vaata ka