Erinevus lehekülje "Sergei Soldatov" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (robot lisas: en:Sergei Soldatov)
[[Pilt:sergei_soldatov.jpg|frame|right|Vabadusvõitleja Sergei Soldatov]]
 
'''Sergei Soldatov''' ([[24. juuni]] [[1933]] [[Narva]] – [[24. jaanuar]] [[2003]] [[Tallinn]]) oli üks antisovetliku vabadusliikumise rajajaid Eestis, kes [[1970]]. aastail selle eest [[GULAG|Nõukogude Liidu sunnitöölaagrites]] karistust kandis.
 
Virumaalt pärit eestivenelasena suutis Soldatov mõjutada Brežnevi-aja vabameelseid ringkondi ka N Liidus, ta organiseeris ja toimetas omakirjastuse (''samizdat'') väljaandmist ja oli 1969 avaldatud N Liidu Demokraatliku Liikumise (NLDL) venekeelse programmi üks autoreid. Ta jätkas vabadusvõitlust publitsisti ja raadioajakirjanikuna ka välispagenduses.
 
Virumaalt pärit eestivenelasena suutis Soldatov mõjutada Brežnevi-aja vabameelseid ringkondi ka N Liidus, ta organiseeris ja toimetas omakirjastuse (''samizdat'') väljaandmist ja oli 1969 avaldatud NNõukogude Liidu Demokraatliku Liikumise (NLDL) venekeelse programmi üks autoreid. Ta jätkas vabadusvõitlust publitsisti ja raadioajakirjanikuna ka välispagenduses.
 
== Soldatovi õpingud ja töökäik ==
Sergei Soldatov lõpetas Jõhvis[[Jõhvi keskkoolikeskkool]]i ja [[Leningradi Tehnikaülikool]]i masinaehituse erialal. Töötas Tallinna tehastes ja oli mitu aastat [[Tallinna Polütehniline Instituut|Tallinna Polütehnilise Instituudi]] õppejõud.
 
== Soldatovi panus [[Vastupanuliikumine ENSVs|Eesti vabadusvõitlusesse]] ==
Sergei Soldatov lõpetas Jõhvis keskkooli ja [[Leningradi Tehnikaülikool]]i masinaehituse erialal. Töötas Tallinna tehastes ja oli mitu aastat [[Tallinna Polütehniline Instituut|Tallinna Polütehnilise Instituudi]] õppejõud.
 
Pärast Nõukogude Liidust pagendamist õnnestus Sergei Soldatovil ''Amnesty International''i Saksamaa-grupi kaasabil asuda [[München]]isse, kus ta töötas aastast 1983 [[Vabadusraadio]] — [[Raadio Vaba Euroopa]] eesti toimetuses ning 1988-1993 sama raadio vene toimetuses. Asutas 1998 Maini-äärses Frankfurdis ajaloo ja filosoofia uurimise keskuse «Katharsis».
 
== Soldatovi panus Eesti vabadusvõitlusesse ==
 
Sergei Soldatov oli Moraalpoliitilise Taassünni liikumise juht ja [[1960. aastad|1970. aastate]] teisel poolel ja [[1970. aastad|1970. aastate]] algul Eesti Demokraatliku Liikumise juhtivaid tegelasi, toimetades põrandaaluseid ajakirju, nagu "Eesti Rahvuslik Hääl" ja "Eesti Demokraat", ning osaledes läkituste saatmises maailma avalikkusele.
 
 
Sergei Soldatovi tegevus Eesti iseseisvuse ja inimõiguste kaitseks jätkus ka välismaal, muuseas kampaaniareisidega Lääne-Euroopas ja Ühendriikides, viimases esines ta tunnistustega ka USA Kongressi Helsingi-komisjoni ees.
 
== Vahistamine ja karistus ==
Kui 13. detsembril 1974 vahistati Eesti Demokraatliku LiiumiseLiikumise ja Eesti Rahvusrinde tegelastest [[Kalju Mätik]], [[Mati Kiirend]] ja [[Artjom Juskevitš]], [[Arvo Varato]] õnnestus Soldatovil põranda all minna ja varjuda kuni vahistamiseni 4. jaanuaril [[1975]]. aastal. Koos võitluskaaslastega mõisteti ta oktoobris [[1975]]. aastal süüdi Nõukogude-vastase tegevuse eest.
 
Kui 13. detsembril 1974 vahistati Eesti Demokraatliku Liiumise ja Eesti Rahvusrinde tegelastest [[Kalju Mätik]], [[Mati Kiirend]] ja [[Artjom Juskevitš]], õnnestus Soldatovil põranda all minna ja varjuda kuni vahistamiseni 4. jaanuaril [[1975]]. aastal. Koos võitluskaaslastega mõisteti ta oktoobris 1975 süüdi Nõukogude-vastase tegevuse eest.
 
Kandis 6-aastase karistuse ära [[Mordva]] range režiimiga vangilaagrites. Pärast vabanemist viibis lühikest aega nn administratiivjärelevalve all ning saadeti [[1981]]. aastal N Liidu piiridest välja.
 
Pärast Nõukogude Liidust pagendamistväljasaatmist [[1981]]. aastal õnnestus Sergei Soldatovil ''Amnesty International''i Saksamaa-grupi kaasabil asuda [[München]]isse, kus ta töötas aastast [[1983]] [[Vabadusraadio]] — [[Raadio Vaba Euroopa]] eesti toimetuses ning aastail [[1988]]-[[1993]] sama raadio vene toimetuses. Asutas [[1998]] Maini-äärses Frankfurdis ajaloo ja filosoofia uurimise keskuse «Katharsis».
== Tagasitulek Eestisse ==
Naasis Eestisse aastal 2000. Pidas koos publitsist [[Jüri Lina]]ga Euroopa Liidu kriitilisi loenguid.
64 720

muudatust

Navigeerimismenüü