Ganglion: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
Märgised: Tühistatud Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu Täiustatud mobiilimuudatus
1. rida: 1. rida:
{{See artikkel| räägib närvisõlmedest; kooljaluu kohta vaata artiklit [[Ganglioni tsüst]]}}
{{See artikkel| räägib närvisõlmedest; kooljaluu kohta vaata artiklit [[Ganglioni tsüst]]}}
'''Ganglion''' ehk '''närvisõlm''' ehk '''närvitänk''' ehk '''tänk''' on [[närvirakk]]ude sõlmjas kogum. Nad koosnevad närvirakkude kehadest ja on ümbritsetud [[sidekude|sidekoelise]] kihnuga. Talitluselt ja ehituselt jagunevad ganglionid sensoorseteks ehk spinaalseteks ja vegetatiivseteks.
'''Ganglion''' ehk '''närvisõlm''' ehk '''närvitänk''' ehk '''tänk''' ehk '''kooljaluu''' on [[närvirakk]]ude sõlmjas kogum. Nad koosnevad närvirakkude kehadest ja on ümbritsetud [[sidekude|sidekoelise]] kihnuga. Talitluselt ja ehituselt jagunevad ganglionid sensoorseteks ehk spinaalseteks ja vegetatiivseteks.


===Spinaalganglionid===
===Spinaalganglionid===

Redaktsioon: 28. august 2023, kell 13:39

 See artikkel räägib närvisõlmedest; kooljaluu kohta vaata artiklit Ganglioni tsüst

Ganglion ehk närvisõlm ehk närvitänk ehk tänk ehk kooljaluu on närvirakkude sõlmjas kogum. Nad koosnevad närvirakkude kehadest ja on ümbritsetud sidekoelise kihnuga. Talitluselt ja ehituselt jagunevad ganglionid sensoorseteks ehk spinaalseteks ja vegetatiivseteks.

Spinaalganglionid

Asuvad toomanärvi juurel kesknärvisüsteemi lähedal. Ganglionis leiduvad neuronid toovad perifeerse jätkega ärrituse närvi kaudu ganglioni, tsentraalse jätkega viivad kesknärvisüsteemi.

Vegetatiivsed ganglionid

Asetsevad siseelundite talitlusi reguleerivate eferentsete närvide teedel või siseelundi seinas. Neis toimub ümberlülitus ehk sünaps kesknärvisüsteemist tulenevatelt närvikiududelt elundisse kulgevale närvikiule.

Vaata ka