Mine sisu juurde

Erakorraline ja täievoliline suursaadik

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel on diplomaatilisest ametikohast; diplomaatilise teenistusastme kohta vaata artiklit erakorraline ja täievoliline suursaadik (teenistusaste).

Erakorraline ja täievoliline suursaadik (inglise keeles ambassador extraordinary and plenipotentiary; mitteametlikult suursaadik, kõnekeeles ebakorrektselt ka saadik) on ühe riigi kõrgeimat tüüpi alaline diplomaatiline esindaja teises riigis (või rahvusvahelise organisatsiooni juures), tavaliselt suursaatkonna juht.

Diplomaatilise ametikohana kasutatakse seda mõistet peaaegu kõigis riikides, sealhulgas Eestis; varem kasutati ka Nõukogude Liidus.

Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis on "erakorraline ja täievoliline suursaadik" kõrge diplomaatiline ametikoht (ametikohtade hierarhias kolmandal kohal kantsleri ja asekantsleri järel ning on võrdsustatud alalise esindajaga). See on kõrgeim Eesti esindaja, kes on akrediteeritud välisriiki või rahvusvahelise organisatsiooni juurde. Ta võib olla välisesinduse juhiks.[1]

Erakorralise ja täievolilise suursaadiku kandidatuuri esitab Vabariigi Valitsusele kinnitamiseks valdkonna eest vastutav minister atesteerimiskomisjoni ettepanekul. Vabariigi Valitsus kinnitab erakorralise ja täievolilise suursaadiku kandidatuuri ning esitab selle nõusoleku saamiseks Vabariigi Presidendile.[1]

Prantsusmaa[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsusmaal nagu ka Eestiski on "erakorraline ja täievoliline suursaadik" (prantsuse keeles ambassadeur extraordinaire et plénipotentiaire[2]) diplomaatiline ametikoht. Ta on kõrgeim Prantsusmaa esindaja, kes on akrediteeritud välisriiki või rahvusvahelise organisatsiooni juurde. Nagu ka eesti keeleski kasutatakse prantsuse keeles sageli erakorralise ja täievolilise suursaadiku mitteametliku vastena "suursaadik" (ambassadeur).

Venemaa Föderatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Venemaal võib "erakorraline ja täievoliline suursaadik" (vene keeles чрезвычайный и полномочный посол) tähendada kas diplomaatilist ametikohta või teenistusastet. Diplomaatilise ametikohana on see kõrgeim Venemaa Föderatsiooni esindaja, kes on akrediteeritud välisriiki või rahvusvahelise organisatsiooni juurde. Nagu ka eesti keeleski on vene keeles levinud kasutada erakorralise ja täievolilise suursaadiku mitteametliku vastena "suursaadik" (посол).

Näide ametikoha määramisest: President Vladimir Putin määras 2015. aastal oma seadlusega Venemaa Föderatsiooni erakorraliseks ja täievoliliseks suursaadikuks Eesti Vabariigis Aleksandr Petrovi [3], kes omas tollal erakorralise ja täievolilise 1. klassi saadiku teenistusastet.

Ukraina[muuda | muuda lähteteksti]

Ukrainas võib "erakorraline ja täievoliline suursaadik" (ukraina keeles надзвичайний і повноважний посол) tähendada kas diplomaatilist ametikohta või teenistusastet. Diplomaatilise ametikohana on see kõrgeim Ukraina Vabariigi esindaja, kes on akrediteeritud välisriiki või rahvusvahelise organisatsiooni juurde. Ukraina keeles on levinud (nagu ka muudes keeltes) kasutada erakorralise ja täievolilise suursaadiku mitteametliku vastena "suursaadik" (посол).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]