Elmar Luhats

Allikas: Vikipeedia

Elmar Luhats (27. november 1908 Raadama, Räpina vald5. oktoober 1991 Tallinn) oli eesti rahvamuusik, orkestrijuht ja ooperilaulja.[1]

Ta õppis Raadama Algkoolis, Räpina kihelkonnakoolis ja Räpina Reaalgümnaasiumis. Juba gümnaasiumis õppimise ajal juhatas ta lastekoori, mängis puhkpilli- ja sümfoniettorkestris, laulis segakooris, mängis teatrilavastustes, lavastas operetti ja korraldas noorteüritusi.

Aastatel 1927–1937 õppis ta (vaheaegadega) Tartu Kõrgemas Muusikakoolis. Õpingute vaheaegadel näitles ta Tartu Töölisteatris ja oli sõjaväeteenistuses, kus mängis Ratsarügemendi orkestris.

1937. aastast mängis ta Vanemuise teatris orkestris kontrabassi. Vanemuises töötas ta kokku 25 aastat, sellest 15 aastat orkestrandina ja hiljem 10 aastat ooperisolistina.

1958. aastast töötas ta Tartu Muusikakoolis rahvapillide ja kontrabassi õpetajana.

1950.–1960. aastatel juhatas ta Tartu Riikliku Ülikooli Rahvakunstiansambli rahvapilliorkestrit. Ta valmistas ja rekonstrueeris ise ka rahvapille[2](mh oli ta üks väheseid päkarauakandle traditsiooni edasikandjaid[3]), õpetas välja mängijaid ja tegi seadeid orkestrilugudele.[4]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema poeg on Toivo Luhats ja pojapoeg Toomas Luhats.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tähtpäevi oktoobris. Koit, 1. oktoober 2016
  2. "Inimesed ja harrastused. Elmar Luhats". ERR.
  3. Leanne Parbo. "Juhan Uppin: kui oled ja teed, siis kõik õitsebki". Muusika.
  4. Eik Toivi 95 ja Elmar Luhats 100. Räpina Koduloo- ja Aiandusmuuseum

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]