Eha Vain

Allikas: Vikipeedia

Eha Vain (14. mai 195426. august 2021) oli eesti kultuuritegelane ja tõlkija.

Ta korraldas kümneid kirjandusüritusi ja loovusfoorumeid, Põhjamaade luulefestivali. Ta tõlkis kirjandust rootsi, norra ja taani keelest ning koostas mitu luulekogumikku.

Suur osa Vainu elust oli seotud Põhjamaadega. Vain alustas tööd Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduses 1991. aasta kevadel ning arendas Põhjamaade kultuurikoostööd Eestis kuni pensionile jäämiseni 2020. aasta sügisel. Tänu temale leidsid Eesti loomeinimesed uusi kontakte ning alguse said uued ühistegevused – kultuurisillad ja -sillakesed.

Eha Vainu eestvedamisel sündisid mitmed hiljem traditsiooniks saanud Põhjamaade kultuuri ja väärtusi tutvustavad üritused. Neist üks väljapaistvamaid oli 1990. aastatel ja 2000. aastate alguses Vainu juhtimisel toimunud Põhjamaade luulefestival, kus osales kümneid Eesti ja Põhjamaade nimekaid luuletajaid ja tõlkijaid ning millest on nüüdseks välja kasvanud kirjandusfestival HeadRead. Vainu korraldatud Põhjamaade filmifestivalist on aga võrsunud maailma tippude hulka kuuluv Pimedate Ööde Filmifestival.[viide?]

Lisaks kultuurikorraldustööle tutvustas Vain tõlkija ja kirjastajana ka ise Eesti lugejatele arvukalt Põhjamaade autorite loomingut. Tõlkijana eestindas ta eeskätt Skandinaavia autorite – näiteks Jon Fosse, Märta Tikkaneni, Lars Saabye Christenseni jt – ilukirjanduslikku loomingut. Kirjastuse NyNorden algataja ja vedajana tegutses Eha Vain ka vastupidisel suunal, avaldades eesti luuletajate loomingut, peamiselt soome keeles.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2013 – Norra Kuningriigi teenetemärk (Den Kongelige Norske Fortjenstorden - Ridder av 1. klasse, suurte teenete eest Eesti ja Norra kultuurisidemete arendamisel)
  • 2019 – Tallinna raemedal (suurte teenete eest Tallinna ja Põhjamaade kultuurisidemete elavdamisel)