Eesti Ulmeühing

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Ulmeühing on Eesti mittetulundusühing, mille põhikirjaline eesmärk on tutvustada ja propageerida ulmet ning arendada eesti ulmet. Põhiliselt on Ulmeühing oma tegevuses keskendunud ulmekirjandusele.

Ühing asutati 25. märtsil 1995. Selle praegune president on Veiko Belials, juhatuse liikmed on Jüri Kallas ja Joel Jans. 2015. aasta aprillis oli Eesti Ulmeühingul 50 liiget.

Alates 1998. aastast annab Ulmeühing välja iga-aastast auhinda Stalker, millega tunnustatakse eelmisel kalendriaastal ilmunud head eestikeelset ulmekirjandust. Auhind antakse välja statuudi alusel ning lugejahääletuse tulemuste põhjal. Sel on mitu kategooriat, mis on aja jooksul muutunud: romaanid, lühijutud, kogumikud, algupärane ja tõlkeulme jne. Eesti autoritest on romaaniauhinna viimastel aastatel korduvalt võitnud Leo Kunnas. Viimati lisandus 2011. aastal auhind parimale ulmetõlkijale, selle võitis Liisi Ojamaa.[1]

Stalkeri üleandmine toimub Eesti Ulmeühingu igasuvisel ulmeüritusel Estcon. Esimene Estcon toimus 25.-26. juulil 1998, 2004. aasta Estcon oli ühtlasi Baltimaade ulmehuviliste kokkutulek Baltcon. 2011. aasta Estcon oli neljateistkümnes. Kokkutulekul esinevad ulmekirjanikud, -kirjastajad ja -tõlkijad, toimuvad kirjanduslikud töötoad, vahetatakse ja müüakse raamatuid ning filme.

2004. ja 2010. aastal korraldas Ulmeühing koostöös kirjastusega Fantaasia ulmejutuvõistluse. 2004. aasta jutuvõistluse paremik ilmus kogumikus "Terra Fantastica" (koostaja Raul Sulbi). Teise jutuvõistluse paremik ilmus kahes kogumikus: esiviisik "Täheaeg 9: joosta oma varju eest" ning esikümne teine pool kogumikus "Täheaeg 10". Mõlemat jutuvõistlust toetas Eesti Kultuurkapital. Järgmine jutuvõistlus on kavandatud 2014. aastaks.

Ulmeühinguga oli algselt seotud ka 1998. aastast ilmuv võrguajakiri Algernon, mis on nüüdseks iseseisvunud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]