Edward Bernays

Allikas: Vikipeedia
Edward Louis Bernays
Sündinud 22. november 1891
Viin, Austria
Surnud 9. märts 1995
Cambridge (Massachusetts), USA
Tegevusala suhtekorraldus
Sugulased Sigmund Freud (onu)

Edward Louis Bernays (22. november 1891 – 9. märts 1995) oli Austria päritolu USA suhtekorraldaja; ingliskeelse mõiste public relations (PR) kasutuselevõtja.[1]

Edward Bernays oli ajakirja Life hinnangul üks sajast kõige mõjukamast ameeriklasest 20. sajandil.

BBC dokumentaalseriaalis "The Century of the Self" oli Edward Bernays üks kesksemaid tegelasi.

Osaledes Pariisi rahukonverentsil USA presidendi Woodrow Wilsoni kaaskonnas, hakkas Edward Bernays huvi tundma, kuidas saaks propaganda meetodeid kasutada ka rahu ajal. Kuna sõna "propaganda" oli omandanud halvustava tähenduse, siis võttis ta selle asemel kasutusele sõnaühendi public relations, lühend PR (eesti keeles 'suhtekorraldus'), ning avas Broadwayl esimese suhtekorralduse konsultatsioonifirma. 1923. aastal ilmus Edward Bernaysilt esimene raamat suhtekorraldusest "Avalikku arvamust kristalliseerides" ("Crystallizing Public Opinion"). Samal aastal pidas ta esimesed loengud suhtekorraldusest New Yorgi Ülikoolis.

Edward Bernaysi esimene edukas kampaania oli ameerika tubakafirma tellimustöö, millega pandi naised suitsetama. Tol ajal oli naiste suitsetamine avalikes kohtades täielik tabu. Bernays aga korraldas kampaania, mille tagajärjel hakkasid naised oma sõltumatust, võimu ja vabadust demonstreerima just nimelt sigarettide, "vabaduse tõrvikute" suitsetamisega. Ehkki see seos oli täiesti meelevaldne ja irratsionaalne, pani see naised tundma ennast sõltumatutena ning sigarettide läbimüük tõusis järsult.

Üks Edward Bernaysi juhitud suuremaid operatsioone oli koostöös CIA-ga Guatemalas võimule tulnud USA-vastase valitsuse kukutamine ja ameerikameelsuse taastamine. Selleks kasutati hirmutamist, valet jm manipulatsioone, kuna Bernays oli veendunud, et õiged ja ratsionaalsed argumendid ei toimi. Ta nimetas seda "nõusoleku tekitamiseks" (engineering of consent).

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Crystallizing Public Opinion (1923)
  • Propaganda (1928)
  • Public Relations (1945)
  • The Engineering of Consent (1955)

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]