Edu (Põltsamaa kino)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kino Edu vaade.
Foto: Väino Valdmann, 29.09.2012
Kino Edu vaade (2012)

Edu on kino Põltsamaal aadressil Kuperjanovi 2.

Uus kinohoone kavandati Põltsamaa uude keskusse, mis pidi ehitatama 1970. aastatel valminud planeeringu järgi. Kino ja uus kultuurikeskus pidid olema uue keskuse kaks kõige olulisemat ehitist. Kinohoone projekteeriti aastatel 1972–1974 Eesti Maaehitusprojektis, arhitekt oli Ago Pähn ja sisearhitekt Tiiu Pai.

Hoonet hakati ehitama mitu aastat hiljem, see avati 5. novembril 1983. Kino oli kavandatud polüfunktsionaalsena, avar fuajee pidi toimima ka näitusesaalina, keldris olev kohvik ka klubiruumina. Saalis oli 253 istekohta.

Kinohoone oli projekteerimise ajal Eestis uudse neofunktsionalistliku välislahendusega, kuid valmimise ajal oli selline vormilahendus Eestis juba tavalisem.

1990. aastatel tegutsesid hoones lisaks kinole mitmed ärid, nagu videolaenutus, baar, juuksur, autoremondi- ja õmblustöökoda. Kinosaali algsed kõvad lakitud vineerist istmed asendati pehmete dermatiinkattega istmetega, mis olid pärit Tallinna kinost Kosmos.

Alates 21. sajandi algusest äritegevus hoones järk-järgult vähenes. Viimane kinoseanss toimus 19. septembril 2008, kui näidati filmi "WALL·E". Pärast seda kasutati kinosaali ja fuajeed mõne aasta jooksul aeg-ajalt kaubanduspinnana (riiete jms müük). Alates 2013. aastast seisab kinohoone kasutuseta, kinoaparatuur on eemaldatud.

Hoonet on üritatud ümber projekteerida ka muudeks otstarveteks. Kino kunagine oluline tunnusmärk – fassaadil asunud, arhitekti vabakäeliselt kujundatud[1] kino nimesilt "Edu" – on eemaldatud.

Kinohoone on Eestis küllaltki ainulaadne, sest üldiselt väikelinnades ei ehitatud ainuprojekti järgi nii suuri kinohooneid. Hoone võeti 2005. aastal ajutise riikliku kaitse alla ja see on 2006. aastast riiklik ehitismälestis.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ain Padrik. "Põltsamaa kino "Edu"". - Ehituskunst 4. Tallinn 1988. Lk 23
  2. Kultuurimälestis nr 27437 "Põltsamaa kino, 1983"

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]