Mine sisu juurde

Earl Grey tee

Allikas: Vikipeedia

Earl Grey on bergamotiõliga aromatiseeritud must tee. See hele, hapukas ja värskendav tsitrusviljamaitseline India ja Tseiloni teede segu erineb märgatavalt teistest mustadest teedest.

Briti välisminister Charles Grey, teine krahv Grey (Earl Grey), sattus 1830. aastatel selle vana hiina retsepti peale ühel oma reisidest Idamaadele. Legendi järgi olevat talle retsepti avaldanud üks mandariin, kelle elu krahv olevat päästnud.

Grey andis teeretsepti edasi Londoni teekaupmehele Thomas Twiningile, kes tänutäheks andis uuele tootele krahvi nime. Twiningsi teefirma toodab Earl Grey teed tänini. Sarnase tootena tehakse seal Lady Gray teed, mis on Earl Greyst kergema maitsega ja millele on peale bergamotiõli lisatud ka pomerantsi (mõruapelsini) ja sidrunit.

Ostmine ja kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeval on Earl Grey tee kõigi suuremate teemajade menüüs ja iga supermarketi riiulil. Eriti armastatakse seda teed Inglismaal ja Põhja-Ameerikas.

Earl Grey ei pruugi sugugi olla kõrge kvaliteediga tee, sest tänu tugevale bergamotimaitsele kasutatakse teda tihti madalakvaliteedilise musta tee aromaatsuse puudumise varjamiseks. Kvaliteetsel Earl Grey teel on pakendil märgistus (orange pekoe).

Earl Grey teed võib juua kas piimaga või ilma, kas kuumalt või jääteena.

Teel tuleks tõmmata lasta 3–5 minutit. Lisandina võib kasutada sidruniviilu.

Hoiatus[muuda | muuda lähteteksti]

Earl Grey tee joomine väga suures koguses võib blokeeridasooltes kaaliumi imendumist.