Mine sisu juurde

Dysoni sfäär

Allikas: Vikipeedia

Dysoni sfäär on inglise astronoomi Freeman Dysoni esitatud teoreetiline hiigelehitis. See on tähest kindlal kaugusel olev ja tähte ümbritsev sfäär, mille abil saaks kasutada ära võimalikult palju tähe termotuumasünteesiprotsessides tekkivast energiast.

Dysoni sfääri idee tekkis mõtteeksperimendi tulemusena. Dyson täheldas, et kõigi tsivilisatsioonide energiavajadus suureneb järjest. Dyson järeldas, et kui anda piisavalt aega, siis muutub Maa energiavajadus nii suureks, et selle rahuldamiseks on vaja kogu Päikesest kiirguvat energiat. Ta oletas, et selleks peab olema ümber Päikese tiirlev struktuur, mis püüab kinni ja salvestab kogu Päikeselt kiirguva energia. Seda nimetas ta kestaks (shell). Dyson ei käsitlenud seda, kuidas niisugust struktuuri ehitada võiks, vaid üksnes energia kogumist. Ta avaldas selle kontseptsiooni 1960 artiklis "Search for Artificial Stellar Sources of Infra-Red Radiation" ("Tähtedelt pärineva tehisliku infrapunakiirguse allikate otsing"), mis ilmus ajakirjas Science.

Kuid Dyson polnud esimene, kellele midagi niisugust pähe tuli. Dysonit inspireeris 1937 ilmunud Olaf Stapledoni romaan "Star Maker".

Hiljem on välja toodud kolm Dysoni sfääri alaliiki või vaheastet, ehkki Dyson neid ise ei kirjeldanud:

  • Dysoni parv (Dyson swarm) koosneb ümber tähe ehitatud satelliitidest, mis tiirlevad tähe orbiidil ja kasutavad suurt osa tähelt kiirguvast energiast.
  • Dysoni mull (Dyson bubble) sarnaneb esimese variandiga, kuid satelliidid ei tiiruta tähe orbiidil, vaid seisavad paigal, kasutades gravitatsioonitõmbele vastupanemiseks päikesepurjesid, mis tõukavad satelliite niisuguse tugevusega tähest eemale, et nad oleksid paigal.
  • Dysoni kest (Dyson shell) on täielikult suletud kest, mis asub ümber tähe ja neelab kogu tähelt kiirguva energia, nii et väljastpoolt vaadates tähte ei paista.

Kõige keerulisem neist on ehitada Dysoni mulli. Sellise mulli vastastikune gravitatsiooniline netomõju mulli keskel asuva tähega on 0. See tähendab, et mull võib tähe suhtes vabalt liikuda. Kui mulli asendit tähe suhtes ei korrigeerita, siis võib see viia mulli kokkupõrkamiseni tähega, millel oleksid tõenäoliselt katastroofilised tagajärjed.

Dysoni sfääri on kirjeldatud peamiselt teadusulmes.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]