Dwarf Fortress

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Dwarf Fortress
Dwarf Fortress.svg
Arendaja Bay12 Games
Väljaandja Bay12 Games
KitFox Games (Steam, itch.io)
Disainer Tarn Adams
Zach adams
Platvorm Microsoft Windows, Mac OS X, Linux
Žanr rouge'ilaadne, ehitus- ja haldusvideomäng,
Mänguviis üksikmäng
Koduleht
Osa mängija genereeritud mängumaailmast.

"Dwarf Fortress", õieti "Slaves to Armok: God of Blood Chapter II: Dwarf Fortress", on Bay12 Games'i loodud rouge'ilaadne ehitus- ja haldusvideomäng. Mängu loomist alustati 2002. aastal ning selle esimene alfaversioon ilmus aastal 2006. See on saadaval vabavarana ja kaheliikmeline arendusmeeskond, mis koosneb vendadest Tarn ja Zach Adamsist, elatub annetustest.

"Dwarf Fortressi" peamine mängurežiim hõlmab protseduuriliselt genereeritud fantaasiamaailmas, kus mängija suunab rühma päkapikke ja püüab ehitada edukat ja jõukat linnust. Mäng kasutab tekstipõhist, CP437 märgitähestikul põhinevat graafikat ja on oma olemuselt mittelineaarne, ilma kindlate kohustuslike ülesanneteta. Enne mängimist tuleb seadistada maailmageneraator, mis loob seejärel geoloogia, hüdrogeoloogia, meteoroloogia ja biogeograafia printsiipe kasutades uue fantaasiamaailma koos kontinentide, ookeanide ja saartega. Seejärel simuleerib mäng seal elutsevate tsivilisatsioonide arengut, et saada sidusa ajalooga mängumaailm. Peamine mängurežiim koosneb genereeritud maailmas oma koloonia või linnuse jaoks sobiva koha valimisest, selle ehitamisest, elanike eest hoolitsemisest ning võitlusest seda ähvardavate ohtude vastu nagu näiteks mäekollide sissetungid. Iga mängus esinev olend, loomadest kuni päkapikkudeni, on modelleeritud kuni kehaosadeni, kehavedelike, organite ja kudedeni, arvestades seejuures potentsiaalseid vigastusi ja nende mõju. Tegelastel on iseseisev mõistus ja individuaalne isiksus, sealhulgas nii meelisasjad ja -tegevused kui samalaadsed ebameeldivused. Samuti on neil treenitavad või kaasasündinud oskused erinevates töödes ja võimekustes, lisaks erinevad füsioloogilised vajadused ning lühi- ja pikaajaline mälu, mis mõjutavad ühtlasi ka tegelaste emotsionaalset hetkeseisundit ja tuju.

Teine mängurežiim – seiklus – on rogue'ilaadse mängitavusega: mängija alustab enda loodud seiklejana eelnevalt genereeritud avatud maailmas ja on vaba seda uurima, täitma erinevaid NPC-delt saadud ülesandeid või külastama vanu mahajäetud kindluseid. Mõlemas mängurežiimis on tehniliselt ja anatoomiliselt üksikasjalik lahingusüsteem, mis simuleerib näiteks elundite läbilõikamis ja jäsemete maharaiumine. Mängu tegelastel ja teistel olenditel ei ole videomängudele tihti omaseid elupunkte, vaid nende elusolek või suremine sõltub nende simuleeritud organismi elutähtsate funktsioonide hetkeseisust, st piisavalt ränkade vigastuste korral tegelaskuju sureb.

"Dwarf Fortress" on mõjutanud mitmeid teisi videomänge, teiste hulgas näiteks "Minecraft" ja "Rimworld".[1][2][3] Kriitikud on hinnanud selle süvitsiminevat ja emergertset mängitavust, jäädes aga eriarvamustele mängu üldise keerukuse osas (kohati on seda peetud liiga raskeks). 2012. aastal valiti see koos mitme teise mänguga New Yorgi moodsa kunsti muuseumi kogusse.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Daniel Goldberg & Linus Larsson (11. mai 2013). "The Amazingly Unlikely Story of How Minecraft Was Born". Wired (inglise keeles). Vaadatud 14. juuli 2022.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. Anna Blackwell (20. detsember 2021). "The best games like RimWorld and Dwarf Fotress". PCGamesN (inglise keeles). Vaadatud 14. juuli 2022.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  3. "How Rimworld fleshes out the Dwarf Fotress formula". GameDeveloper.com (inglise keeles). 11. august 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  4. Charlie Hall (6. august 2014). "Dwarf Fortress is changing how the MOMA preserves art". Polygon (inglise keeles). Vaadatud 14. juuli 2022.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]