Dimmimine

Allikas: Vikipeedia
Türistoridel või sümistoridel põhineva faasidimmeri väljundpinge absoluutväärtuse muutumine reguleerimisel
Pinge poolperioodi esifronti äralõikava hõõglambidimmeri väljundpinge suurima võimsuse lähedal
Pinge poolperioodi esifronti äralõikava hõõglambidimmeri väljundpinge väikseima võimsuse lähedal

Dimmimine[viide?]ehk hämardamine on valgusti valgusallika funktsiooni või tegevuse reguleerimine ehk valgusallikast väljuva valgusvoo sujuv ja täpne alandamine või/ja tõstmine.

Hõõg- ja halogeenlampide puhul alandatakse dimmimiseks toitepinget. Luminofoorlampide korral muudetakse valgusvoogu vastavalt välja ehitatud elektroonilise ballasti (süüteseadme ja toitemuunduri liidese) abil, mis muudab lampi läbiva voolu tugevust.

Varem olid levinud 0...10V juhtpingega reguleerimissüsteemid, kuid kaasajal kasutatakse enam niinimetatud SwitchDim-juhtimist tavalise 230V suruklahv- või nupplülitiga ning laiemate võimalustega DALI automaatikaprotokolliga süsteemjuhtimist.

Vahelduvpinge regulaatorid jagunevad:

  • Poolperioodi esifrondi äralõikamisega (FPC, Forward Phase Control dimmer,Phasenanschnittsteuerung) dimmerid, mis põhinevad türistoridel (SCR) või sümistoridel (TRIAC). Vanim ja lihtsaim dimmer, millel on mitmeid puudusi (müra, häired, madal võimsustegur, lambi vilkumine).
  • Poolperioodi tagafrondi (lõpu) äralõikamisega (RPC, Reverse Phase Control dimmer,Phasenabschnittsteuerung ) dimmerid, mis põhinevad IGBT transistoridel. Sedalaadi dimmerid on väiksema müraga ja häiretega. Need tulid turule pärast IGBT'de masskasutust 1990'ndate lõpul.
  • SST siinusdimmerid, mis toimivad võrgusagedusest kõrgema lülitussagedusega ega kasuta faasijuhtimist (Phase Control). Need põhinevad transistoridel ja on keerukamad ning kallimad.