Hämardamine

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Dimmimine)
Türistoridel või sümistoridel põhineva faasihämardi väljundpinge absoluutväärtuse muutumine reguleerimisel
Pinge poolperioodi esifronti äralõikava hõõglambihämardi väljundpinge suurima võimsuse lähedal
Pinge poolperioodi esifronti äralõikava hõõglambihämardi väljundpinge väikseima võimsuse lähedal

Hämardamine (inglise dimming) on valgusti valgusallika funktsiooni või tegevuse reguleerimine ehk valgusallikast väljuva valgusvoo sujuv ja täpne vähendamine või/ja suurendamine.

Hõõg- ja halogeenlampide puhul alandatakse hämardamiseks toitepinget. Luminofoorlampide korral muudetakse valgusvoogu vastavalt väljaehitatud elektroonilise ballasti (süüteseadme ja toitemuunduri liidese) abil, mis muudab lampi läbiva voolu tugevust.

Varem olid levinud 0–10 V juhtpingega reguleerimissüsteemid, kuid tänapäeval kasutatakse rohkem nn SwitchDim-juhtimist tavalise 230 V suruklahv- või nupplülitiga ning laiemate võimalustega DALI-automaatikaprotokolliga süsteemjuhtimist.

Hämardina kasutatavate vahelduvpingeregulaatorite tüübid on järgmised:

  • poolperioodi esifrondi äralõikamisega (FPC, forward phase control dimmer, Phasenanschnittsteuerung) hämardid, mis põhinevad türistoridel (SCR) või sümistoridel (TRIAC). See on vanim ja lihtsaim hämardi, millel on mitmeid puudusi (müra, häired, madal võimsustegur, lambi vilkumine);
  • poolperioodi tagafrondi (lõpu) äralõikamisega (RPC, reverse phase control dimmer, Phasenabschnittsteuerung) hämardid, mis põhinevad IGBT-transistoridel. Seda tüüpi hämardid on eelmise tüübiga võrreldes väiksema müra ja väiksemate häiretega. Need tulid turule pärast IGBT-de masskasutust 1990. aastate lõpul;
  • SST-siinushämardid, mis toimivad võrgusagedusest suurema lülitussagedusega ega kasuta faasijuhtimist (phase control). Need põhinevad transistoridel ning on keerukamad ja kallimad.