Definitsioon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib definitsioonist loogikas, matemaatikas, filosoofias ja keeleteaduses; muude tähenduste kohta vaata artiklit definitsioon (täpsustus); Tarmo Kruusi näidendi kohta vaata artiklit Definitsioon (näidend)

Definitsioon (ladina sõnast definitio, mis tähendab muuhulgas 'definitsioon, määratlus') on kas mõiste sisu avamine või sõna või sõnaühendi tähenduse täpne selgitamine. Definitsiooniks nimetatakse ka kummagi protsessi tulemusena moodustunud teksti (mis on tavaliselt lause).

Definitsiooni kui protsessi nimetatakse tavaliselt defineerimiseks. Mõiste sisu avamist nimetatakse loogikas ka määratlemiseks ning selle tulemust määratluseks. Sõna või sõnaühendi tähenduse selgitust nimetatakse tavaliselt sõnaseletuseks.

Tavaliselt toob definitsioon lühidalt välja mõiste olemuslikud tunnused.

Definitsiooni võib liigitada normatiivseteks ja deskriptiivseteks. Normatiivne definitsioon määrab, millistele tunnustele peab miski vastama, et mahtuda defineeritavale terminile vastava mõiste alla; see kehtestab reaalsusele reeglid. Deskriptiivne definitsioon kirjeldab defineeritava terminiga praktikas tähistatavale mõistele vastava nähtuse tunnuseid; see kirjeldab reaalsust. Normatiivsed definitsioonid on levinud seadustes jms juriidilise jõuga ettekirjutustes.

Loogikas mõeldakse definitsiooni all mõiste sisu täpset avamist.

Traditsioonilises loogikas esitatakse definitsioonile järgmised tähtsamad nõuded:

  1. Mõiste defineeritakse lähima soo ja liigierisuse kaudu.
  2. Liigierisus peab olema tunnus või tunnuste rühm, mis esineb defineeritaval mõistel ja puudub teistel samasse sukku kuuluvatel mõistetel.
  3. Definitsioon peab olema sobiv (paras), st ta ei tohi olla liiga lai ega liiga kitsas.
  4. Definitsioon ei tohi sisaldada vigast ringi.
  5. Definitsioon ei tohi sisaldada vastuolu.
  6. Definitsioon ei tohi anda ainult negatiivset määratlust.
  7. Definitsioon ei tohi sisaldada kahemõttelisust.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]