Dedovštšina

Allikas: Vikipeedia

Dedovštšina (vene keeles дедовщина 'vanakeste, taatide võim') on vanemate ajateenijate poolt nooremate ajateenijate suhtes rakendatav mitteformaalne initsiatsioon ning psüühiline ja füüsiline vägivald kohustusliku tegevteenistuse ajal Nõukogude armees ning tänapäeval Venemaa ja mõne Sõltumatute Riikide Ühenduse riigi relvajõududes.[1][2]

Dedovštšina Nõukogude armees[muuda | muuda lähteteksti]

Nõukogude armees valitses kontrollimatu vanakeste võim. Tegemist oli Nõukogude armee ajateenijate ebaseadusliku hierarhilise süsteemiga. Vanemad olijad (kasutati sõna дед ded 'taat') alandasid nooremaid, käsutasid neid, sundisid ennast teenima, kiusasid, mõnitasid, piinasid ja peksid. Nad võtsid endale ohvitseride selja taga mitteametlikult õiguse panna nooremaid oma töid ära tegema, nõudsid noorsõdureile kuuluvat vara endale, terroriseerisid vaimselt ja füüsiliselt. Dedovštšina oli rängim madala prioriteediga väeosades nagu ehituspataljonid ja tagalaüksused.

Kui algas Gorbatšovi avalikustamine (glasnost), liikus seni suust suhu levinud informatsioon vanakeste võimu koledustest Nõukogude armees ajakirjanduse veergudele. Selgusid vormid, kuidas noorsõdureid mõnitati. Avaldati "teenete" loend, mida nad vanakestele pidid osutama, samuti karistused kuni elu ja tervise kallale kippumiseni, mida noorsõdurite suhtes rakendati. Avalikkus sai teada, milliseid grupiviisilisi sadistlikke rituaale oli toime pandud. Gorbatšovi glasnost andis teada, et ahastusse viidud ja ohvitseride kaitseta jäänud noorsõdurid on teinud enesetappe või meeleheitlikke katseid vanakestest ahistajatele kätte maksta. Loodi piirkondlikke ja üleliidulisi sõduriemade ühendusi, mis avalikustasid juhtumeid poegadega ning avaldasid survet Nõukogude Liidu sõjaväelisele juhtkonnale.

Kiusamisjuhtumid Eesti kaitseväes[muuda | muuda lähteteksti]

Septembris 1997 lahkus väeosast loata 18 Kuperjanovi jalaväepataljoni ajateenijat, kes sattusid konflikti vanemallohvitseridega.[3] Kaitseväe juhataja karistas 1999. aasta oktoobris arestiga kahteteist teenistuskaaslasi kiusanud Kuperjanovi pataljoni ajateenijat.[4] Georg Kirsberg kajastas septembris 2011 ETV saates "Pealtnägija" probleeme Eesti Mereväes.[5]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Olga Prodan. "Of Russian origin: Dedovshchina". russiapedia.rt.com (inglise). RT. Vaadatud 15.09.2019.
  2. Jake Rudnitsky (1.04.2006). "Full Metal Torture". vice.com (inglise). Vice. Vaadatud 15.09.2019.
  3. Siim Randla: "Kuperjanovlased lahkusid veeblite pärast". Õhtuleht 19. september 1997
  4. Antti Oolo: "Kuperjanovi ajateenijad vägivallatsevad." Eesti Päevaleht 8. detsember 1999
  5. Mihkel Kärmas (15.10.2014). ""Pealtnägija": mereväe skandaali kohtuprotsess oli jabur ja piinlik". ERR. Vaadatud 15.09.2019. 2011. aasta sügisel puhkes skandaal, mille keskmes oli toona 28-aastane ohvitser Georg Kirsberg, kes kirjutas jõhkra ettekande olukorrast mereväes, mis omakorda lekkis ajakirjandusse.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]