Charles Bronson

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib näitlejast; bändi kohta vaata artiklit Charles Bronson (bänd)

Charles Bronson (1987)

Charles Bronson (sünninimi Charles Dennis Butchinsky) (3. november 1921 Ehrenfeld, Pennsylvania30. august 2003) oli USA näitleja.

Bronson sündis pere 15 lapsest üheteistkümnendana. Tema isa, tatarlane Walter Buchinski (1883–1933), sündis Leedus Druskininkai linnas. Ema Mary Valinsky oli leedu päritolu ja pärines Pennsylvaniast Tamaqua linnast. Bronson õppis inglise keeles rääkima alles teismelisena, enne seda rääkis ta leedu ja vene keelt.

Lapsepõlv möödus vaesuses, lapsed pidid tihti kandma vanemate õdede-vendade vanu riideid. Kuueaastaselt pidi Bronson isegi oma vanema õe kleidiga koolis käima.

Kui Bronson 11-aastane, suri tema isa. Oma peres oli Charles esimene, kes lõpetas keskkooli. 1939. aastal läks ta vanemate vendade eeskujul tööle kivisöekaevandusse, kus talle maksti 1 dollar iga tema kaevandatud kivisöe tonni eest. Tööst kivisöekaevanduses tekkis Bronsonil lõpuks klaustrofoobia.

Sõjaväeteenistus[muuda | muuda lähteteksti]

1943. aastal astus Bronson Ameerika Ühendriikide õhuväkke, teenides B-29 pommitajal kuulipildurina. Ta osales 25 lahinglennul Jaapani saarte vastu ning teenis sõjahaavade eest Purpursüdame autasu. 1946. aastal lahkus ta seersandi auastmes sõjaväeteenistusest.

Näitlejana[muuda | muuda lähteteksti]

Peale sõda töötas ta mitmetel juhutöödel, kuni 1951. aastal liitus Philadelphias teatritrupiga. Ta mängis pea igas filmis kas politseinikku, sõdurit või püstolikangelast.

1954. aastal, USA senaator Joseph McCarthy "nõiajahi" ajal, sai Charles Bronson tema ametlikuks nimeks. Olles seni kandnud nime Charles Buchinsky, vahetas ta oma agendi soovitusel oma nime ära, kuna too kartis, et idaeuroopalik perekonnanimi võib tema karjääri hävitada. Nimi "Bronson" pärines Los Angelesest, Paramount Pictures'i filmistuudio sissepääsust Melrose Avenue ja Bronson Avenue ristumiskohal, mis kannab nime "Bronson Gate".

1974. aastal linastus film "Death Wish", kus Bronson mängis oma kõige kuulsaimat tegelast – arhitekt Paul Kerseyt, kes peale oma pere kaotamist hakkas püstolikangelaseks. 20 aasta jooksul tehti Death Wishi sarjas 5 filmi, igaühes mängis peategelast Bronson.

1994. aastal linastunud Death Wish V oligi Bronsoni viimane filmiroll.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Bronson oli abielus kolm korda. Tema esimene naine Harriet Tendler oli ka näitlejanna samas teatritrupis, kus Bronson töötas. Nad kohtusid 1947. aastal ühes Philadelphia lavakoolis. Nad abiellusid 1949. aastal ja said kaks last – tütre Suzanne (1955) ja poja Tony (1961). Bronson ja Harriet lahutasid 1965. aastal.

1962. aastal, mängides koos šoti näitleja David McCallumiga filmis "The Great Escape", kohtus ta Davidi naise, inglise näitlejanna Jill Irelandiga. Peale nende lahutust 1967. aastal abielluski Bronson Irelandiga 5. oktoobril 1968, väidetavalt oli ta McCallumile juba 1962. aastal öelnud, et ta abiellub tema naisega. Nad adopteerisid Irelandi kolm poega abielust McCallumiga – Paul (sündinud 1958), Valentine (1964) ja Jason (adopteeritud 1962; suri 1989 narkootikumide üledoosi). Nende abielust sündis 1971. aastal tütar Zuleika, ning 1983. aastal, peale nende sõbra Hilary Holdeni surma, adopteerisid Bronson ja Ireland Hilary tütre Katrina (sündinud 1968).

Bronson ja Ireland mängisid koos 14 filmis. Jill Ireland suri 18. mail 1990 54-aastasena rinnavähki. Peale surma Jill Ireland kremateeriti, ning Bronson kandis tema tuhka alati endaga kaasas spetsiaalselt valmistatud õõnestatud jalutuskepi sees.

1971. aastal, peale Zuleika sündi, ostsid Bronson ja Ireland Vermonti osariigis 260-aakrise talumaja, kus nad kasvatasid hobuseid, kuna Jill Ireland armastas ratsutada. Bronsonile meeldis elada Vermontis, kuna see meenutas talle tema lapsepõlve Pennsylvanias.

Detsembris 1998 abiellus Bronson Kim Weeksiga, endise Dove Audio töötajaga, kes oli lindistanud Jill Irelandi audioraamatuid.

1998 lahkus Bronson peale puusaoperatsiooni lavalt, ning elu lõpuaastatel oli tal Alzheimeri tõbi.

30. augustil 2003 suri Charles Bronson 81-aastasena Los Angeleses Cedars-Sinai haiglas kopsupõletikku. Ta maeti koos tema jalutuskepiga, mille sees oli Jill Irelandi tuhk, Vermonti osariigis West Windsori kalmistule, kus ta omas 260-aakrist talumaja "Zuleika Farm", nimetatud tema ja Jill Irelandi noorima lapse Zuleika järgi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]