Mine sisu juurde

Caroline Herschel

Allikas: Vikipeedia
Caroline Herschel
Caroline Herschel
Sündinud 16. märts 1750
Hannover
Surnud 9. jaanuar 1848 (97-aastaselt)
Hannover
Rahvus sakslane
Teadlaskarjäär
Tegevusalad Astronoomia
Tunnustus Kuningliku Astronoomiaseltsi kuldmedal (1828)
William Herscheli 40-jalane teleskoop, maailma suurim kuni 1845. aastani

Caroline Lucretia Herschel (16. märts 1750 Hannover9. jaanuar 1848 Hannover) oli Saksamaa ja Briti astronoom.

Caroline Herscheli panuseks astronoomiasse on eelkõige mitme komeedi avastamine. Kuid tähelepanuväärne saavutus oli ka 1828. aastal tema poolt kokku pandud William Herscheli poolt vaadeldud udukogude kataloog. Selle eest autasustas Kuninglik Astronoomiaselts teda oma kuldmedaliga. Sellega oli ta esimene naine, kes kuldmedali pälvis ja jäi ainsaks naislaureaadiks kuni 1996. aastani, kui kuldmedali sai Vera Rubin.

Caroline Herschel oli ka üks kahest esimesest naisest, kes valiti Kuningliku Astronoomiaseltsi auliikmeks.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Caroline Herschel sündis Saksamaal Hannoveris muusiku perekonnas. 1772. aastal sõitis ta oma vanema venna William Herscheli kutsel Inglismaale ja jäi sinna järgmiseks viiekümneks aastaks, saades oma astronoomist venna asendamatuks assistendiks.

William Herscheli astronoomilistel vaatlustel abistas teda Caroline, pannes kirja vaatlusandmed. Pärast seda kui Caroline venna abil omandas matemaatika põhitõed, hakkas ta vaatlusandmeid ka ümber töötlema.

William oli ka teleskoobivalmistaja; ka selle tööprotsessi osa toiminguid lasus Caroline'i õlul. Ta osutus meisterlikuks peeglipoleerijaks. Samuti võttis ta osa teleskoopide kokkupanekust. Caroline võttis osa ka maailma suurima teleskoobi 40-jalase teleskoobi loomisest, mis püstitati Berkshire'is Slaughis 1789. aastal. Kuna teleskoobi ehitamist finantseeris kuningas George III, siis selle rahastamise ühe osana määrati 1787. aastal Caroline’ile kui William Herscheli assistendile, 50-naelane pansion. Selle tulemusena oli ta esimene naine Inglismaal, kellele maksti riigi poolt tasu astronoomiateaduse teenimisel.

Vabal ajal hakkas Caroline ka iseseisvalt taevavaatlusi tegema. 1783. aastal avastas ta kolm uut udukogu. Aastal 1786 avastas Caroline Herschel uue komeedi; sellele komeedile järgnes veel mitme komeedi avastamine.

Pärast William Herscheli surma 1822. aastal naasis Caroline Herschel Hannoveri, kus jätkas astronoomilisi vaatlusi.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]