Carl Hermann Hesse

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Carl Hermann Hesse
Carl Hermann Hesse ja tema kolmanda abikaasa Adele (sündinud von Berg) haud Paide Reopalu kalmistul

Carl Hermann Hesse (16. veebruar 1802 Tartu8. november 1896 Paide) oli 19. sajandil Paides maakonnaarst[1], kirjanik Hermann Hesse vanaisa.

Ta õppis Tartu Ülikoolis 18211826 arstiks ja 18331885 töötas Järvamaal maakonnaarstina. Hesse elas ja töötas Paides kuni oma surmani 1896. aastal. Carl Hermann Hesse on maetud Paide Reopalu kalmistule.

Hesse oli väikelinnas tuntud ja tunnustatud kodanik, austatud oma ameti ja ühiskondliku aktiivsuse tõttu. Paides sündis ka kirjanik Hesse isa Johannes Hesse.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Paide kodanikest koosneva ühenduse Weissenstein eestvõttel ja Paide linnavalitsuse rahastamisel avati 18. augustil 2006 Paides Pikk 4 rahvusvaheliselt hinnatud kirjaniku Hermann Hesse vanaisa Carl Hermann Hessele kuulunud maja asukohas mälestustahvel. Paigaldatud mälestustahvlit oli avamas Hermann Hesse lapselaps Christine Widmer-Hesse koos abikaasa Fritz Widmeriga.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema vend Conrad Eduard Hesse oli Saaremaa superintendent, vennapoeg Theodor Heinrich Renatus Hesse oli Sangaste- ja Laatre koguduse õpetaja. Poeg Johannes Hesse oli neli aastat misjonärina Indias, poeg Benjamin Hermann Karl Hesse oli Rõngu- ja Tallinna Rüütli- ja Toomkoguduse õpetaja, Tallinna Linnamisjoni asutaja. Pojapoeg (Johannese poeg) Hermann Hesse oli kirjanik, Nobeli kirjandusauhinna laureaat (aastal 1946). Pojapoeg (Benjamini poeg) Hermann Theodor Karl Hesse oli Tallinna Oleviste koguduse õpetaja. Tema õemees Konstantin Hunnius oli Narva Johannese koguduse õpetaja.

Kirjandust[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Isidor Brennsohn: Die Aerzte Estlands vom Beginn der historischen Zeit bis zur Gegenwart : ein biografisches Lexikon nebst einer historischen Einleitung über das Medizinalwesen Estlands, Hirschheydt, 1922, lk.209

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]