CST-100 Starliner

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kunstniku kujutis CST-100 Starlinerist kosmoses

CST-100 Starliner (Crew Space Transportation) on Boeingu ja Bigelow Aerospace'i arendatav kosmoselaev, mis osaleb NASA Kommertsliku meeskonnatranspordi arendamise programmis. Starlineri peamiseks ülesandeks saavad mehitatud lennud Rahvusvahelisse kosmosejaama[1] ja erakosmosejaamadesse.

Starliner sarnaneb Lockheed Martini arendatava Orioniga, mida NASA hakkab tulevikus kasutama mehitatud kosmoselendudeks[2]. Kapsli diameeter on 4,56 meetrit, mis on suurem kui Apollo programmis kasutatud juhtmoodulil, kuid väiksem kui Orionil. CST-100 Starliner mahutab kuni seitse meeskonnaliiget ja võib viibida kosmoses kuni 7 kuud. See on ka taaskasutatav kuni kümnel missioonil. Starliner kasutab stardiks esialgu kanderaketti Atlas V, kuid see võib startida ka Delta IV ja Falcon 9-ga.

Augustis 2018 teatas NASA, et Starlineri esimesse meeskonda kuuluvad NASA astronaudid Eric Boe ja Nicole Aunapu Mann ning Boeingu astronaut Christopher Ferguson.[3] Jaanuaris 2019 teatas NASA, et tervislikel põhjustel ei osale missioonil Eric Boe ning tema asemel määrati missioonile Michael Fincke.[4]

Katselennud[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene katselend[muuda | muuda lähteteksti]

Starlineri esimene katselend korraldati reedel 20. detsembril 2019.[5][6] Pool tundi pärast starti tekkis tehniline probleem kui Starlineri pardakella ei sünkroonitud kosmosekeskuse missioonikellaga. Pardakella vea tõttu sooritas Starliner oma manöövrid valel ajal ning kulutas kavandatust rohkem kütust.[7] Lennujuhid otsustasid kosmosejaama minekust loobuda ja kapsel naasis Maale 22. detsembril. Missiooni järel avastati teine tõsisem tarkvaraviga, mille tagajärjel oleks Starlineri teenindusmoodul plaanipärase eraldumise järel ramminud kapslit ning suure tõenäosusega kapslit kahjustanud.

Teine katselend[muuda | muuda lähteteksti]

6. aprillil 2020 teatas Boeing, et korraldab teise mehitamata katselennu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]