Bruno Mars

Allikas: Vikipeedia
Bruno Mars
Bruno Mars 2010
Bruno Mars 2010
Sünninimi Peter Gene Hernandez
Sündinud 8. oktoober 1985
Honolulu
Päritolu Los Angeles
Stiilid popp, alternatiivne hiphop, soul, R&B
Elukutse laulja, laulukirjutaja, muusikaprodutsent
Pill vokaal, trummid, kitarr, klaver, basskitarr
Tegev alates 2007
Veebileht brunomars.com

Bruno Mars (kodanikunimega Peter Gene Hernandez, sündinud 8. oktoobril 1985 Hawaiil Honolulus) on ameerika laulja, laulukirjutaja ja muusikaprodutsent.

Bruno isa Pete Hernandez on puertoriikolane, kes asus Hawaiile elama New Yorgist. Bruno ema Bernadette on filipiinlane, kes immigreerus USA-sse lapsena. Nad kohtusid ühel peol, kus Pete mängis löökriistu ja ema oli hulatantsija. Neil sündis 6 last.

Nii Bruno isa kui ema olid väga musikaalsed. Lisaks tantsijana töötas ema ka lauljana. Isa esitas Little Richardi muusikat ja onu oli Elvis Presley jäljendaja. Just onu õhutas Brunot laval esinema. Kui poiss oli 2-aastane, pani isa talle hüüdnimeks Bruno, sest poiss olevat meenutanud Bruno Sammartinot, kes 11 aastat, kauem kui keegi teine, oli olnud sõumaadluse maailmameister. 4-aastaselt esines ta juba 5 päeval nädalas oma pereansambliga The Love Note ja 6-aastaselt 1992 sai Bruno esimese episoodilise filmirolli ühena Elvise jäljendajatest filmis "Mesinädalad Las Vegases".

Olles läbi lapsepõlve esinenud oma kodulinna kontserdipaikades, kolis ta pärast keskkooli lõpetamist Los Angelesse. Siis võttis ta esinejanimeks Bruno Mars – nime Bruno oli talle andnud isa ja mõnedki Los Angelese tüdrukud olid talle öelnud, et Bruno ei ole sellest maailmast pärit, ju siis Marsilt, arvas Bruno. Ta asutas produktsiooniettevõtte The Smeezington, mis tegeles teistele esinejatele laulude kirjutamise ja nende produtseerimisega. Kõige rohkem esitas neid laule siiski Mars ise.

Pärast edutut koostööd Motown Recordsiga alustas Mars 2009 koostööd Atlantic Recordsiga. Soololauljana kogus ta tuntust B.o.Bi looga "Nothin' On You" ja Travie McCoy looga "Billionaire", kuhu Mars oli panustanud laulmise ja viiside kirjutamisega. Samuti on ta hittide "Right Round" (esitaja Flo Rida koos Keshaga), "Wavin' Flag" (esitaja K'naan) ja "Fuck You!" (esitaja Cee Lo Green) kaasautor.

2010. aasta oktoobris ilmus Marsi debüütalbum "Doo-Wops & Hooligans". Tänu singlite "Just the Way You Are" ja "Grenade" ülemaailmsele edule saavutas album edetabelis Billboard 200 3. koha.

Marsi muusikat on ära märgitud paljude muusikastiilide ja mõjutuste ühitamise eest. Ta on töötanud koos paljudest stiilidest muusikutega ja nende koostöö mõju oma muusikale tunnistanud. Juba lapsepõlves mõjutasid teda artistid nagu Elvis Presley ja Michael Jackson, keda ta vahel jäljendas. Samuti lisab Mars oma muusikasse reggae'st ja Motownist inspireeritud helisid. Jon Caramanica ajalehest The New York Times viitas Marsile kui "väga mitmekülgsele ja avatud poplauljale".

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Bruno Marsi ja tema loomingut hakati muusikaauhindade kandidaadiks esitama 2010. Sel aastal esitati tema singel "Nothin' on You" Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks singlikategoorias, aga ei võitnud.

2011 kujunes Marsi läbimurdeaastaks. Ta nimetati Grammy kandidaadiks viies kategoorias. "Nothin' on You" kandideeris aasta salvestise, parima räpi ja laulu koostöö ning parima räpi kategoorias, "The Smeezingtons" mitteklassikalise produtsendi kategoorias ning "Just the Way You Are" meespopvokaalesituse kategoorias. Viimase neist ta võitis. Ameerika muusikaauhinna kandidaadiks esitati ta pop- või rokkmuusiku kategoorias ja täiskasvanud moodsa muusiku kategoorias, võites neist esimese. Rahva valiku auhinna kandidaadiks esitati ta läbimurde kategoorias (ei võitnud). Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks sai ta kuues kategoorias: meesmuusik (ei võitnud), läbimurre (võitis), armastuslaul ("Just the Way You Are", ei võitnud) ja lahkuminekulaul ("Grenade", ei võitnud), lisaks suveauhindade jagamisel meesmuusik (võitis) ja laul ("The Lazy Song", ei võitnud).

2012 esitati Marsi looming Grammy kandidaadiks kuues kategoorias: "Grenade" aasta salvestiseks, aasta lauluks ja popsooloesituseks, "Doo-Wops & Hooligans" aasta albumiks ja popvokaalalbumiks ning "The Smeezingtons" taas parimaks mitteklassikaliseks produtsendiks. Ühtki neist ei õnnestunud võita. Rahva valiku auhinna kandidaadiks esitati ta meesesineja kategoorias (võitis) ning rütmi ja bluusi esitaja kategoorias (ei võitnud). Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks esitati Mars meesmuusiku kategoorias ja "It Will Rain" meesmuusiku singli kategoorias (ei võitnud kumbagi).

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]