Bornsminde mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Bornsminde mõisa peahoone

Bornsminde mõis (läti keeles Bornsmindes muiža, saksa keeles Bornsmünde) on mõis Lätis Rundāle piirkonnas Rundāle vallas Ziedoņis.

Mõis rajati aastal 1462, mil Johann von Mengede andis selle Heidenite suguvõsale. XV sajandi lõpust kuni võõrandamiseni aastal 1920 kuulus mõis Schöppingite suguvõsale. Pärast võõrandamist tegutses mõisas aianduskool, aastast 2000 on see eravalduses.

Peahoone rajati aastal 1763 ühekorruselise barokkstiilis hoonena. Aastail 18051806 lisati teine korrus ning maja muudeti Pietro Poncino projekti järgi klassitsistlikuks. 1880. aastatel võeti mõisa ümberehitamine taas käsile, lisati torn ja muudeti häärber uusgooti stiilile vastavaks. Aastal 1962 remonditi peahoonet, mille käigus see kaotas nii välisilmes kui ka interjööris. Mõisa kõrvalhoonetest on säilinud teenijate maja.

Pargi rajamist alustati aastal XIX sajandi algul, XIX sajandi teisel poolel lisati dendropark. Parki ehtis hiinapärane teepaviljon. Park laskus Lielupe jõeni, jõe kaldal oli park vabakujundusega, seda ehtisid pärnaalleed.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]