Mine sisu juurde

Billy Joel

Allikas: Vikipeedia
Billy Joel
Billy Joel (2009)
Billy Joel (2009)
Sünninimi William Martin Joel
Sündinud 9. mai 1949 (75-aastane)
New York, USA
Stiilid
Tegev 1964–
Plaadifirma
Veebileht billyjoel.com

William Martin Joel (sündinud 9. mail 1949 New Yorgis) on USA muusik, laulja ja helilooja.

Ta sündis New Yorgis Bronxi linnaosas ja kasvas üles Long Islandil. Ema nõudel asus ta lapsepõlves klaverit õppima. Ta visati keskkoolist välja, sest hoopis rohkem kui koolis õppimisega soovis ta tegelda praktilise muusikaga.

1960. aastate lõpus kuulus ta rokkansamblitesse The Hassles ja Attila, mis erilist tuntust ei saavutanud. Seejärel alustas Joel soolokarjääri ning andis 1971. aastal välja oma debüütalbumi "Cold Spring Harbor".

1972. aastal köitis Joel plaadifirma Columbia Recordsi tähelepanu Philadelphias populaarseks saanud lauluga "Captain Jack", mida ta ise ka esitas. Ta sõlmis Columbiaga plaadilepingu ning andis aasta hiljem välja oma teise stuudioalbumi "Piano Man". Samalt albumilt pärineb üks tema tuntumaid laule "Piano Man". Tema viies album "The Stranger" (1977) pälvis kriitikutelt väga suurt kiitust. Sellest sai Columbia Recordsi suurima läbimüügiga album. Albumilt pärinevad sellised hittsinglid nagu "Just the Way You Are", "Movin' Out (Anthony's Song)", "Only the Good Die Young" ja "She's Always a Woman".

1978. aastal ilmunud album "52nd Street" jõudis tema esimese albumina USA plaadimüügiedetabelis Billboard 200 esikohale. Oma seitsmendal albumil "Glass Houses" (1980) võttis Joel rokilikuma suuna ja samalt albumilt pärinev "It's Still Rock and Roll to Me" sai tema esimeseks esikohahitiks edetabelis Billboard Hot 100. Tema järgmine album "The Nylon Curtain" ilmus 1982. aastal ning tulenes soovist luua lüürilisemalt ja meloodiliselt ambitsioonikamat muusikat. 1983. aastal ilmunud "An Innocent Man" oli kummardus muusikažanritele, millega oli ta 1950. aastatel üles kasvanud, näiteks rütm ja bluus ning doo-wop; sellelt albumilt pärinevad tema ühed tuntumad laulud "Uptown Girl" ja "The Longest Time". USA-s oli tema teiseks esikohahitiks albumilt "An Innocent Man" pärinev "Tell Her About It" ja kolmandaks albumilt "Storm Front" (1989) pärinev "We Didn't Start the Fire".

Joeli viimaseks suureks edetabelihitiks võib pidada tema 1993. aastal ilmunud 12. stuudioalbumilt "River of Dreams" pärinevat singlit "The River of Dreams". Tema 2001. aastal ilmunud album "Fantasies & Delusions" koosnes Joeli komponeeritud klassikalise muusika paladest, mida esitas Briti-Korea pianist Richard Hyung-ki Joo.

Ta on äriedu poolest üks ajaloo edukamaid popartiste. Oma plaatide müügitulu poolest USA-s on ta seitsmes artist ja neljas sooloartist. Tema plaate on maailmas ostetud üle 160 miljoni. Tema 1985. aasta kogumikalbum "Greatest Hits Vol. 1 & 2" on USA-s üks suurima läbimüügiga albumeid.

Edetabelis Billboard Hot 100 on tal olnud 33 esineljakümnehitti, mille kõigi autor on ta ise. Joel on esitatud Grammy auhinnale 23 korral ning võitnud viis auhinda, sh albumiga "52nd Street" parima albumi kategoorias. 1992. aastal võeti Joel Laulukirjutajate Kuulsuste Halli (Songwriters Hall of Fame) ja 1999. aastal Rock'n'rolli Kuulsuste Halli liikmeks. 2013. aastal pälvis ta Kennedy keskuse elutööauhinna. 1987. aastal esines ta ühe esimese rock'n'roll '​i artistina Nõukogude Liidus.

2014. aasta 7. jaanuaril alustas ta aastaid kestvat kontserditurneed "Billy Joel in Concert", mille lõpukontsert on plaanitud 9. oktoobrile 2022. Turnee käigus on ta esinenud enamasti USA-s, kuid paaril korral ka Euroopas.

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]