Berliini võidusammas

Allikas: Vikipeedia
Berliini inglifiguuriga võidusammas
20. sajandi alguse postkaart, mis kujutab võidusammast tema esialgsel kohal Königsplatzil. Tagaplaanil Reichstagi parlamendihoone, mis sõjas peaaegu hävines

Berliini võidusammas (saksa keeles Berliner Siegessäule) on kunagise Preisimaa kuningriigi pealinna püstitatud ausammas. See asub Berliinis Großer Tiergarteni linnapargis. Võidusamba asukohta pargis on mitu korda muudetud, mille tõttu arvatavasti pääses see ka II maailmasõja liitlasvägede otseste õhurünnakute käest. Siiski sai võidusammas sõjas kannatada, nii on näiteks osaliselt puudu mõned sõjastseenidega pronksbareljeefid.

Võidusamba projekteeris Heinrich Strack pärast 1864. aastat, et austada mälestust Preisi vägede võidust Taani-Preisi sõjas. Kui monument 2. septembril 1873 inaugureeriti, oli Preisi kuningriik võitnud ka Austria keisririiki ja tema sakslastest liitlasi Austria-Preisi sõjas (1866) ning lisaks Prantsuse teist keisririiki Prantsuse-Preisi sõjas (1870–71). See andis monumendile uue pühitsetud eesmärgi ja hiilguse. Need hilisemad niinimetatud Saksamaa ühinemissõjad olid ajendiks, et lisada sambale Friedrich Drake'i kavandatud ingelliku personifikatsiooniga vanarooma võidujumalanna Victoria. See on 8,3 meetrit kõrge ja 35 tonni raske pronksist kullavärviline skulptuur, mis paigaldati sambale veel otsa.

1939. aastal teisaldasid natsid samba vanast asukohast tänasele kohale, sest kavandasid suuremahulist Berliini ümberehitamist hiidlinnaks Germaniaks.

Berliinlased on 67 meetri kõrgusele võitjatariga sambale andnud kõnekeelse hüüdnime Goldelse, mis võiks eesti keeles kõlada nagu Kuld-Liisu. See on linna üks külastatumaid turismiatraktsioone. Selle vaateplatvormile, kust avaneb suurepärane vaade üle Tiergarteni pargi kõikidesse suundadesse, on võimalik osta pääsupilet.

Popkultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Kuldset ingliskulptuuri, mis valati vormi 1873. aastal Aktien-Gesellschaft Gladenbecki valukojas, on käsitletud:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Vanarooma võidujumalanna Victoria inglikuju