Berliini võidusammas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Berliini inglifiguuriga võidusammas
20. sajandi alguse postkaart, mis kujutab võidusammast enda Königsplatzi originaalkohal. Tagaplaanil Reichstagi parlamendihoone, mis sõjas peaaegu hävines

Berliini võidusammas (saksa keeles Berliner Siegessäule) on kunagise Preisimaa kuningriigi pealinna püstitatud ausammas. See asub Berliinis Großer Tiergarteni linnapargis. Võidusamba asukohta pargis on mitu korda muudetud, mille tõttu arvatavasti pääses see ka otseste II maailmasõja liitlasvägede õhurünnakute eest. Siiski sai võidusammas sõjas kannatada, nii on näiteks osaliselt puudu mõned sõjatseenidega pronksbareljeefid.

Võidusamba projekteeris Heinrich Strack pärast 1864. aastat, et austada mälestust preisi vägede võidust Taani-Preisi sõjas. Kui monument 2. septembril 1873 inaugureeriti, oli Preisi kuningriik võitnud samuti Austria keisririiki ja tema sakslastest liitlasi Austra-Preisi sõjas (1866) ning Prantsuse teist keisririiki lisaks Prantsuse-Preisi sõjas (1870–71). See andis monumendile uue pühitsetud eesmärgi ja hiilguse. Erinevalt esialgsetest plaanidest, kutsusid need hilisemad niinimetatud Saksamaa ühinemissõjad ellu Friedrich Drake'i poolt kavandatud ingeliku personifikatsiooniga vanarooma võidujumalanna Victoria. See on 8,3-meetrise kõrgusega ja 35-tonnise raskusega pronksist kullavärviline skulptuur, mis paigaldati sambale veel täiendiks otsa.

1939. aastal teisaldasid natsid samba tema vanast asukohast tänasele asukohale, sest kavandasid suuremahulist Berliini ümberehitamist hiidlinnaks Germaniaks.

Berliinlased on 67 meetri kõrgusele võitjatariga sambale andnud kõnekeelse hüüdnime Goldelse, mille ülekantud tähendus võiks eesti keeles kõlada justkui Kuld-Liisu. See on linna üks külastatumaid turismiatraktsioone. Selle vaateplatvormile, kust avaneb suurepärane vaade üle Tiergarteni pargi kõikidesse suundadesse, on võimalik osta pääsupilet.

Popkultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Kuldset ingliskulptuuri, mis valati vormi 1873. aastal Aktien-Gesellschaft Gladenbecki valukojas, on käsitletud:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Vanarooma võidujumalanna Victoria inglikuju