Bergeni toomkirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Bergeni toomkirik
Bergen domkirken edit.jpg
Riik Flag of Norway.svg Norra
Asukoht Bergen
Hordaland
Esmamainimine 1181
Koordinaadid 60° 23′ 38″ N, 5° 19′ 50″ E

Bergeni toomkirik (ka Bergeni katedraal) on kirik Norras Bergenis. Bergeni toomkirik on Bjørgvini piiskopkonna peakirik. Bergeni toomkirikut on esmakordselt mainitud seoses 1181. aasta sündmustega.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Bergeni toomkiriku sisevaade

Algselt kasutati Pühale Olavile pühendatud väikest kirikut ilmselt kohaliku kihelkonnakirikuna. Kuningas Sverre saaga kohaselt leidis kuningas Sverre Sigurdsson 1181. aastal kirikust varjupaika.

13. sajandi alguses anti kirik lähedalasuva Frantsisklaste mungakloostri käsutusse. Frantsisklaste kirik põles 1248. ja 1270. aastal. Peale viimast tulekahju toetas kuningas Magnus Lagabøte heldelt kiriku taastamist. Pärimuse kohaselt maeti kuningas oma surma järel sellesse kirikusse, kuid tema haua asukohta pole suudetud kindlaks teha.

1463. aastal põles kirik uuesti, ning seda ei taastatud täielikult enne 1550. aastaid.

1537. aastal viidi Taanis ja Norras läbi reformatsioon, ning Bergeni Püha Olavi kirikust sai Bjørgvin piiskopkonna toomkirik. Vastset toomkirikut parandati ja laiendati, ning see sai Bremenist omale oreli.

Bergeni toomkirik põles uuesti 1623. ja 1640. aastal. 1623. aasta tulekahju järel sai kirik oma tänapäevani säilinud põhikuju.

Aastail 16241903 asus toomkiriku tornis vahimees, kelle ülesandeks oli märgata tulekahjusid. Kirikutornis asusid ka tulekustutamiseks vajalikud vahendid.

1665. aastal sai kirikutorn tabamuse suurtükist. Suurtükikuul asub siiani tornimüüris.

1880. aastatel Christian Christie juhtimisel toimunud taastamistööde käigus eemaldati kiriku rokokoosisustus, et anda kirikule tagasi tema keskaegne ilme.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]