Benelux

Allikas: Vikipeedia
Beneluxi maad.

Benelux on Belgia, Hollandi (Nederland) ja Luksemburgi (Luxembourg) vaheline majandusliit. Ühenduse nimi on moodustatud kolme riiginime algustähtedest. Beneluxi maade vahelise tolliliidu[1] loomises lepiti algselt kokku 1944. aastal. Nime Benelux kasutatakse tänapäeval peamiselt pidades silmas vastavate maade kultuurilist, majanduslikku ja geograafilist ühtekuuluvust.

Beneluxi maade rahvaarv on kokku umbes 27,7 miljonit ja rahvastiku tihedus 371 inimest/km2. Need maad hõlmavad 74 640 km2 suuruse maa-ala. Beneluxi maade ametlikud keeled on hollandi ja prantsuse keel.

Poliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Beneluxi parlament asutati 1955. aastal. See koosneb 21 Hollandi parlamendi liikmest, 21 Belgia parlamendi liikmest ja 7 Luksemburgi parlamendi liikmest.

Leping, millega asutati Beneluxi Majandusliit (Benelux Economische Unie/Union Économique Benelux), kirjutati alla 3. veebruaril 1958 ja see jõustus 1960. aastal. Leping pidi soodustama tööjõu, kapitali, teenuste ja kaupade vaba liikumist. Organisatsiooni peakorter asub Brüsselis. Kolme Beneluxi maa vahel on sõlmitud paljusid valdkondi puudutavaid leppeid.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Revue de l'Institut International de Statistique (1947). 15. köide, nr 1/4, lk 43.
  2. "Benelux in a nutshell". General Secretariat of the Benelux. Kasutatud 3.02.2008. Inglise.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]