Benelux

Allikas: Vikipeedia
Beneluxi maad.

Benelux on Belgia, Hollandi (Nederland) ja Luksemburgi (Luxembourg) vaheline majandusliit. Ühenduse nimi on moodustatud kolme riiginime algustähtedest. Beneluxi maade vahelise tolliliidu[1] loomises lepiti algselt kokku 1944. aastal. Nime Benelux kasutatakse tänapäeval peamiselt pidades silmas antud maade kuluurilist, majanduslikku ja geograafilist ühtekuuluvust.

Beneluxi maade rahvaarv on kokku umbes 27,7 miljonit ja rahvastiku tihedus 371 inimest/km2. Nad hõlmavad 74 640 km2 suuruse maa-ala. Beneluxi maade ametlikud keeled on hollandi ja prantsuse keel.

Poliitika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Beneluxi parlament asutati 1955. aastal. See koosneb 21 Hollandi parlamendi liikmest, 21 Belgia parlamendi liikmest ja 7 Luksemburgi parlamendi liikmest.

Leping, mis asutas Beneluxi Majandusliidu (Benelux Economische Unie/Union Économique Benelux) kirjutati alla 3. veebruar 1958 ja jõustus 1960. aastal. Leping pidi soodustama tööjõu, kapitali, teenuste ja kaupade vaba liikumist. Organisatsiooni peakorter asub Brüsselis. Kolme Beneluxi maa vahel on sõlmitud paljusid valdkondi puudutavaid leppeid.[2]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Revue de l'Institut International de Statistique (1947). 15. köide, nr 1/4, lk 43.
  2. Benelux in a nutshell. General Secretariat of the Benelux. Kasutatud 3.02.2008. (inglise)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]