Beatbox

Allikas: Vikipeedia

Human beatbox on suu abil pilli- ja muude helide jäljendamine. Kõige sagedamini jäljendatakse elektrooniliste pillidega loodud rütmimuusikat (beat - inglise k 'löök'), eriti trummi- ja bassirütme.

Beatbox sai alguse 1980. aastatel ning selle eelkäijateks loetakse Doug E Freshi ja Buffyt kollektiivist Fat Boys, kes astusid üles fenomenaalse oskusega tuua huulte ja keele abil kuuldavale rütmilisi helisid. Ehkki need olid veel lihtsad ja algelised, suutsid nad innustada paljusid sel alal eksperimenteerima ja harjutama ning ei läinud kaua aega, kui kerkisid esile ka teised tegijad nagu Biz Markie ja näiteks Michael Winslow, kes on tuntud oma heliefektide poolest filmis "Politseiakadeemia".

1990ndatel suri human beatbox peaaegu täielikult välja, arvestataval tasemel ei viljelenud seda peale väheste fanaatikute keegi. Kuid siis ilmus välja Rahzel M. Brown, hüüdnimega "The Godfather of Noize", kes kuulub kollektiivi The Roots. Rahzel väljastas 1999. aastal oma sooloalbumi "Make the Music 2000: The Fifth Element", viies beatboxi täiesti uuele tasemele. Ühtlasi defineeris ta human beatboxi täiesti ümber, kuna suuga ei tekitatud enam ainult rütme, vaid lausa muusikat: skratchi, bassikäike koos trummisaatega, matkiti puhkpille, viiulit, kitarri, süntesaatorit jne.

Paljud nimetavad beatboxi hiphopi viiendaks või unustatud elemendiks, kuid tänapäevaks on see stiil ületanud kõikide muusikažanrite piirid, ulatudes tantsumuusikast jazzini, leides kõlapinda ka reklaamides, filmides, teatrietendustes ja isegi osana sümfoonilisest muusikast. Eraldi haruna on välja kasvanud vocal percussion, ehk trummikomplekti vägagi spetsiifiline jäljendamine a cappella laulvates gruppides.

Eestis olid esimesed beatboxi viljelejad Chalice, Luiks ja Dynamical Tongues crew (MC Busta ja Letrap).615 crew(CuBa,Kraff,Kose).Beatboxile suurema avaliku tähelepanu tõi Rey saatest Eesti otsib Superstaari.2006. aastal toimus esimene EBB Tartus, klubis Illusion ja võitjaks tuli Yolq4; 2007. aastal krooniti Tallinnas Tammsaare pargis toimunud võistlusel võitjaks Masta Gru.