Beatbox
![]() | See artikkel ootab keeletoimetamist. |
Beatbox, ka human beatbox, on suu abil pilli- ja muude helide jäljendamine. Kõige sagedamini jäljendatakse elektrooniliste pillidega loodud rütmimuusikat (beat – inglise k 'löök'), eriti trummi- ja bassirütme.
Beatbox sai alguse 1980. aastatel ning selle eelkäijateks loetakse Doug E Freshi ja Buffyt ansamblist Fat Boys, kes astusid üles fenomenaalse oskusega tuua huulte ja keele abil kuuldavale rütmilisi helisid. Ehkki need olid veel üsna primitiivsed ja algelised, suutsid nad innustada paljusid sel alal eksperimenteerima ja harjutama. Ei läinudki kaua aega, kui kerkisid esile ka teised tegijad, näiteks Biz Markie ja Michael Winslow, kes on tuntud oma heliefektide poolest filmis "Politseiakadeemia".
1990. aastatel suri human beatbox peaaegu täielikult välja, arvestataval tasemel ei viljelenud seda peale väheste fanaatikute keegi. Kuid siis ilmus välja Rahzel M. Brown, hüüdnimega "The Godfather of Noize", kes kuulub ansamblisse The Roots. Rahzel andis 1999. aastal välja oma sooloalbumi "Make the Music 2000: The Fifth Element", viies beatbox'i täiesti uuele tasemele. Ühtlasi andis ta human beatbox'ile uue mõõtme, kuna suuga ei tekitatud enam ainult rütme, vaid lausa muusikat: skratch'i, bassikäike koos trummisaatega, matkiti puhkpille, viiulit, kitarri, süntesaatorit jne.
Paljud nimetavad beatbox'i hiphopi viiendaks või unustatud elemendiks, kuid tänapäevaks on see stiil ületanud kõikide muusikažanrite piirid, ulatudes tantsumuusikast džässini, leides kõlapinda ka reklaamides, filmides, teatrietendustes ja isegi osana sümfoonilisest muusikast. Eraldi haruna on välja kasvanud vocal percussion ehk trummikomplekti vägagi spetsiifiline jäljendamine a cappella laulvates ansamblites.
Beatbox Eestis[muuda | muuda lähteteksti]
Eesti kuulsaim tänapäevase beatbox'i eelkäija oli alates 1930. aastatest Boba – Vladimir Sapožnin.
Esimesed tänapäevase beatbox'i viljelejad olid Chalice, Luiks ja Dynamical Tongues crew (MC Busta ja Letrap) ja 615 crew (CuBa, Kraff, Kose). Beatbox'ile tõmbas tähelepanu Rey telesaates "Eesti otsib superstaari". 2006. aastal toimus Tartus klubis Illusion esimene EBB, selle võitis Yolq4; 2007. aastal krooniti Tallinnas Tammsaare pargis toimunud võistlusel võitjaks Masta Gru.