Audiotehnika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Audiotehnika ehk helitehnika on tehnika haru, milles tegeletakse helide (helisignaalide) salvestamise ja taasesitamisega. Heli ja pildi üheskoos salvestamise ja taasesitamisega tegeleb videotehnika.

Audiotehnikas helisignaal muundatakse tavaliselt temale vastavaks elektriliseks signaaliks või digitaalseks koodsignaaliks.

Audiosignaali salvestamiseks ja (taas)esitamiseks on kasutatud analoogvahendeid (mehaaniline ja elektromehaaniline fonogramm, optiline ja magnetiline helisalvestus). Kaasaegsed audiosignaali salvestamise vahendid on enamjaolt digitaalsed.

Oluline osa audiotehnikas on elektroonikal, täpsemalt selle audioelektroonika osal ja elektroakustikal ehk helindamisel.

Helisignaali ülekandmiseks kasutatakse kas raadiosidet või digitaalset andmesidevõrku. Viimasel juhul tuleb arvestada võimaliku ajalise viitega võrkudes, seda eriti heli ja pildi üheaegsele edastamisel (sünkroonsuse saavutamine), aga ka ainult heli puhul (näiteks, täistunni ajamärkide hilinemine).

Audiotehnikas kasutatavad tehnilised vahendid on järgmised:

Eriline koht on audiotehnikas/helitehnikas mõistel Hi-Fi. Olulise tähtsusega on audiotehnilised ehk helitehnilised mõõtmised. Sellega on seotud ka psühhoakustilised (inimese kuulmise) uurimised.

Audiotehniliste ehk helitehnikas kasutatavate seadmete projekteerimine ja konstrueerimine on pikka aega olnud omaette erialane spetsialiseerumine elektroonika ja elektromehaanika aladel.

Audiosignaalide ehk helisageduslike võnkumiste tehislik tekitamine, näiteks süntesaatoritega muusikas või kõnesünteesis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]