Audioloogia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Audioloogia on teadus, mis tegeleb elusolendite, eeskätt inimese kuulmise ja tasakaaluprobleemidega.[1][2]

Termin "audioloogia" on tuletatud ladinakeelsest sõnast audire (kuulma) ja kreekakeelsest sõnast λογία (-loogia) 1940. aastatel.

Audioloogiliste uuringute põhiliseks, kuid mitte ainsaks meetodiks on audiomeetria. Audiomeetria põhilisteks vahenditeks on audiomeetrid. Audiogrammid on põhilised kuulmislanguse diagnoosi koostamise vahendid, mille abil saadakse teada kas tegemist on kuulmislangusega või mitte, kas kuulmislangus on madalates, keskmistes või kõrgetes sagedustes, kui tugev on kuulmislangus (kerge, mõõdukas, tugev, sügav) ja millises kõrva osas (välis-, kesk- või sisekõrv) probleem on. Kui kahtlustatakse kuulmisnärvi või tsentraalse närvisüsteemi patoloogiat, on vaja täiendavaid uuringuid. Lisaks kasutatakse tümpanomeetriat ja stapesrefleksi uuringut (keskkõrva seisundi mõõtmiseks) ning erinevaid teisi kuulmist (nt ABR, OAE) ja tasakaalu (nt VNG, vHIT, VEMP) uurivaid meetodeid.

Audioloogia kui iseseisev eriala on väga noor. Vajadus kuulmisspetsialistide jaoks peale II maailmasõda aitas kaasa audioloogia loomisele, kuid 40ndatel ja 50ndatel tegelesid audioloogid peamiselt vaid teaduse ja diagnostikaga (kuulmisuuringute tegemisega). Näiteks USAs müüsid kuulmisaparaate vaid edasimüüjad ja erafirmad, kel polnud tihti meditsiinilist haridust. [3] Audioloog, kes sobitas ja programmeeris kuuldeaparaate, arvati audiloogia seltsidest välja. Sellist käitumist kutsuti ASHA (American Speech–Language–Hearing Association) poolt "ebaeetiliseks".

Eestis tegutseb ka Eesti Audioloogia Selts, mis proovib arendada audioloogiat ja seda Eestis kaasajastada [4].

Audioloog[muuda | muuda lähteteksti]

Audioloog on spetsialist, kes tegeleb kuulmislanguse ja tasakaaluprobleemide testimise, hindamise ja habilitatsiooni/rehabilitatsiooniga ning kuulmislanguse ennetustöö ja nõustamisega. Spetsialiseerunud audioloog võib nõustada ka tinnituse, hüperakuusia ja misofooniaga patsiente ning pakub kuulmisteraapiat.[3]

Audioloogid programmeerivad ka kuuldeaparaate, spetsialiseerunud audioloogid pakuvad rehabilitatsiooni sisekõrvaimplantaatide, luukuulmisimplantaatide ja ajutüveimplantaatidega inimestele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Stanley A. Gelfand (2009). Essentials of Audiology. New York: Thieme Medical Publishers. 
  2. "Audiology".
  3. 3,0 3,1 Jack Katz et al (2014). Handbook of Clinical Audiology 7th edition. Lippincott Williams & Wilkins. 
  4. http://audioloogia.ee/