Arutelu:Pressiteade

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Ausalt öeldes jääb arusaamatuks, miks kodanik Kuriuss arvab, et asutus ei ole organisatsioon (EKSS: "ühiste eesmärkide saavutamiseks tegutsevate isikute koondis") või et sõnu "uudisnupp" ja uudisajakirjandus ei ole olemas. Liitsõnade moodustamise levinuim mall võib ju olla üks, kuid elav keel on rikkam, praktikas kasutatakse vahel endiselt vanapäraseid võtteid (vrdl "jalaratas"). Ja suurtähtlühendite lõpus kriipsude kasutamine on suuresti maitse asi (nt lehtede stiiliraamatud lahendavad seda erinevalt, selle järgi võib määrata, kust keegi alustas). Eks ma olin muidugi ka keeletoimetamist alustades rohkem reeglites kinni kui pärast viitteist aastat staaži. --Kah keeletoimetaja

Tsitaat EKI töötaja Sirje Mäearu 2016. aasta kirjutisest:
"Tähele tuleb panna, et nimetavaline liitumine ei laiene kahesilbilisele esma- või teisevältelisele us-nimisõnale (vanus, katus), mis liitub omastava kujul: vanuserühm, vanusepiirang, katusealune.
Ka teised kahesilbilised esma- ja teisevältelised s-lõpulised sõnad, mille omastava käände lõpp on -se (kohus, uudis, viivis, liiges, lihas), liituvad omastavas: kohusetundlik, uudisegrupp, uudisekünnis, viivisevaba, liigesehaigus, liigesepõletik, liigesetrauma, lihasekramp, lihasevalu, lihaserebend, lihasesisene." Kuriuss 12. veebruar 2018, kell 23:25 (EET)
Eelneva põhjal on 2016. aastal samm tagasi astutud. Juba 1970. aastatel oli seisukoht, et kahesilbilised us-sõnad liituvad ilma e-ta, eriti õigus-, seadus-, teadus-: nt õigusakt, seadusandlus, teadusajakiri. Ssgreporter (arutelu) 13. veebruar 2018, kell 00:57 (EET)
Need on ju kolmandas vältes. Andres (arutelu) 13. veebruar 2018, kell 19:17 (EET)
igastahes räägiks ma küll nagu lihaskramp ja lihasvalu. Kui ütleks lihase kramp, siis kipuks sellest kaks sõna saama. Muide, mulle tundub, et ka sellist sõna nagu uudiseväärtus, pole eesti keeles olemaski, vaid on uudisväärtus (see tuleb mu meelest ka EKSS-ist välja. • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 13. veebruar 2018, kell 01:13 (EET)

Aga seda küll, et üldised reeglid iga sõna puhul ei kehti. Andres (arutelu) 13. veebruar 2018, kell 19:20 (EET)