Arutelu:Lahutusvõime

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lahutusvõime on ka näiteks mikroskoobil ja silmal (selles mõttes tuleb siia mitu linki). Seda terminit kasutatakse veel teistes tähendustes (nagu artiklis Flegma, kust tuleb siia link), ka elektrotehnikas. Need asjad tuleb korda teha. Andres 12. oktoober 2011, kell 21:33 (EEST)

Tahtsin just sama öelda.
Ehk peaks selle nime alla hoopis täpsustuslehekülje tegema? Ivo 17. jaanuar 2012, kell 18:17 (EET)


TEA määratleb lahutusvõimet niisama kitsalt kui artiklis: punktitihedus, rasterkujutise pinnaühikule vastav punktitihedus. TEA järgi on eraldusvõime ka sama mis lahutusvõime.

EE eristab sõnade lahutusvõime ja eraldusvõime tähendusi:

http://entsyklopeedia.ee/artikkel/lahutusvõime3: füüsikariista võime eristada ajas või ruumis eraldi paiknevaid või omaduste poolest lähedasi esemeid. Optikariista (mikroskoobi, spektroskoobi) lahutusvõimeks nimetatakse tema võimet tekitada lähedastest objektidest eristatavaid kujutisi.

http://entsyklopeedia.ee/artikkel/eraldusvõime: informaatikas kujutist näitava (kuvari) või jäädvustava seadme (printeri) omadus esitada kujutist suurema või väiksema täpsusega.

Paljudes Viki artiklites on peale lahutusvõime lingitud ka eraldusvõimet. Praegu on eraldusvõime siia ümber suunatud.

Kas siiski eristada, nt järgmiselt.

Lahutusvõime näitab, kui väikesteks elementideks on optikariist (objektiiv, mikroskoop, teleskoop) või fotosensor (digikaameral, videokaameral, skanneril) võimeline visuaalse objekti kujutist lahutama.

Eraldusvõime näitab, kui väiksed kujutiseelemendid on näidiku, kuvari, projektori või printeri tekitataval kuval üksteisest veel eraldatavad.

Elektroonikaseadmete korral väljendavad mõlemad terminid niisiis võimet esitada kujutist suurema või vähema täpsusega, ent lahutusvõime on seotud optoelektroonilise seadmega (nt fotosensoriga), mis muundab siseneva optilise kujutise elektrisignaaliks, eraldusvõime aga elektronoptilise väljundseadmega (nt kuvar), mis muundab elektrisignaali nähtavaks kujutiseks.

Inglise keeles on mõlemas tähenduses resolution (sensor resoolution, graphic display resolution) saksa k Auflösung ja Auflösungsvermögen, Soome Terminoloogiakeskus annab erottelukyky, (optikaseadmeil erotuskyky) ja resoluutio rööptermineina. Meilgi on resolutsioon rööpterminina mõlemas tähenduses laialt kasutusel (nt Google'i järgi: ekraani resolutsioon/lahutusvõime/eraldusvõime 310/115/53 tuhat korda), vaatamata sellele et ÕSi järgi on resolutsiooni tähendusteks ainult otsus või dokumendipealdis. Ka siiski leppida sellega, et sõnale resolutsioon on erialakeeles lisandunud uus tähendus (en:resolution annab koguni kümmekond tähendust). – LAviki (arutelu) 28. jaanuar 2015, kell 08:31 (EET)

Leevendasin "resolutsiooni" kohta öeldut.
EKSS-i ja ÕS-i järgi ongi niisugune eristus. "Lahutusvõimel" on veel vähemalt kaks tähendust.
Nii et see siin tuleks ümber nimetada "eraldusvõimeks". Andres (arutelu) 28. jaanuar 2015, kell 16:23 (EET)
Lahutusvõime tähenduste eritelu on kohane anda käesolevas artiklis ja selle praegune, kitsapiiriline sisu viia uude artiklisse Kuvari eraldusvõime (nagu on ka en: Display resolution). Eraldusvõime vajab siis eraldi artiklit.
Tegelikult kasutatakse küll lahutusvõimet ja eraldusvõimet (vastavalt lahutust, eraldust) peaaegu eranditult nende tähendusi eristamata; seejuures viki artiklites on lahutusvõime valdavas ülekaalus. Näib, et need jäävadki tavaksutuses rööpterminiteks (sest on ju ka üksainus resolution). – LAviki (arutelu) 16. veebruar 2015, kell 10:42 (EET)

See leht tuleks minu meelest vormistada tavalise täpsustuslehena, sest igast mõistest saaks kirjutada pikema artikli. Andres (arutelu) 16. veebruar 2015, kell 12:52 (EET)