Arutelu:Klassikaline muusika

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Siin olid välislingid Euroopa klassikaline muusika http://en.wikipedia.org/wiki/Classical_music --Tiuks 4. detsember 2007, kell 15:10 (UTC)

Artiklis on jutt kahest eri tähendusest. Minu meelest ei saa sellisel juhul üldse välislinke panna. See artikkel tuleb kas teha täpsustusleheks või rääkida siin ainult ühest tähendusest. Andres 4. detsember 2007, kell 16:20 (UTC)
Esimene räägib Viini klassikutest, kes kuuluvad ka siia ja teise all on mõeldud tegelikult kogu klassikalist muusikat (süvamuusika), mis peaks tulema artiklisse Euroopa klassikaline muusika. See on keskajast tänapäevani. See artikkel on ainult klassikalisest perioodist = klassitsismiga.--Tiuks 4. detsember 2007, kell 20:45 (UTC)
Eraldi on veel muistne klassikaline ajastu inglise vikis. Sellest peaks tõesti tegema täpsustuslehe. Klassikalise perioodi kohta peaks siis tegema artikli klassikaline periood või klassikaline muusika (periood) ja klassitsism (muusika) teha ümbersuunamisega või vastupidi.--Tiuks 5. detsember 2007, kell 01:47 (UTC)
Ma pean silmas, et vikilingid on praegu valed. Artiklis on juttu kahest eri mõistest, lingitud artiklid aga räägivad ühest mõistest. Andres 5. detsember 2007, kell 08:08 (UTC)
Teen ettepaneku vormistada see lehekülg siin täpsustuslehena linkidega Klassitsism (muusika), Süvamuusika ja vajaduse korral veel midagi. Andres 5. detsember 2007, kell 08:10 (UTC)

hõlmab klassikaline muusika keskajast tänapäevani

Arusaamatu. Andres 5. detsember 2007, kell 08:13 (UTC)
Euroopa klassikaline muusika algab Gregoriuse koraaliga ja see on ju keskaeg. Tegelikult tuleb kaasaegsel muusikal teha vahet 20. ja 21. sajandi klassikalisel muusikal. Kas paneks siis 20. sajandini? Saksa vikis räägitakse uuest muusikast ühes artiklis. http://de.wikipedia.org/wiki/Epoche_%28Musik%29 . Ma arvan, et seda artiklit peaks niipalju kohendama, et paneks siia üldise klassikalise muusika ajastud ja stiilid: (keskajamuusika, renessanssmuusika, barokkmuusika, klassitsism (muusika), romatism (muusika)). Või teeks sellest Klassitsism (muusika) artikli, mis oleks vist parem variant. Keegi ei hakka ju praegu üldist klassikalise muusika artiklit kirjutama.--Tiuks 5. detsember 2007, kell 10:40 (UTC)
Lauseehitus on arusaamatu. Mida ta hõlmab? Igatahes aga on kogu aeg olnud paralleelselt olemas näiteks rahvamuusika.
Üldist klassikalise muusika artiklit pole tarvis, vaid vähemalt eraldi üks leht klassitsistlikust muusikast ja üks leht süvamuusikast. Pole kindel, et see pealkiri hästi sobib artiklile klassitsismist muusikas. Andres 5. detsember 2007, kell 10:54 (UTC)
Mulle jõudis küsimus kohale. Hõlmab ajastuid keskajast tänapäevani.--Tiuks 5. detsember 2007, kell 11:31 (UTC)
Muusika ei koosne ajastutest. Andres 5. detsember 2007, kell 12:06 (UTC)

Muusikalise klassitsismi tuntumateks esindajateks ... Kas võib kirjutada muusikastiili tuntumateks esindajateks? --Tiuks 4. august 2008, kell 10:10 (UTC)

Ma tahtsin selle küsimusega teada saada kas "klassitsistlik muusika" on stiil. Siitan kasutab näiteks barokiajastu muusika ja muusikaline barokkstiil. Sel ajal eristati 3 stiili: kiriklik, kammer- ja teatraalne stiil. --Tiuks 4. august 2008, kell 11:31 (UTC)

Jah, ajastu ja stiil on kaks erinevat asja. Seetõttu on muusika ajaloos ajastutest rääkimine otstarbekas heal juhul keskaja lõpuni. Sealt edasi on tark rääkida eelkõige stiilidest. See on keeruline problemaatika.--Andrus Kallastu 4. august 2008, kell 12:35 (UTC)

TLNE-s (TEA laste- ja noorteentsüklopeedias) on klassikaline muusika ehk kunstmuusika. Kuigi heliloojate näited on klassitsismiajast, siis võiks ikkagi selles artiklis rääkida kunstmuusikast. "Nüüdismuusika hõlmab paljusid stiile nagu bluus, džäss, kantri, rokk, reggae, disko, punk, new age, funk, räpp, latiino, elektronmuusika, tekno ja house" (selles loetelus oleks nagu populaarmuusika stiilid). --Tiuks 12. september 2008, kell 08:53 (UTC)

Kas tänapäeva muusika polegi kunst?--WooteleF 12. september 2008, kell 09:04 (UTC)
Kunstmuusika all ei mõelda kunsti ja seda võib vist nimetada ka süvamuusikaks. Minu jaoks on see mõiste uus ja jään lootma Andrusele, kes oskab võib olla selles selgust tuua. Hetkel leidsin de:Kunstmusik, en:Art music, millel on saksa viki link de:E-, U- und F-Musik. --Tiuks 12. september 2008, kell 09:24 (UTC)
Muusikate (kasutan meelega mitmust) liigitamisel näib joonistuvat välja kolm suuremat liigitusalust:
  1. Ajalooperiood, mille piirid tulenevad enamasti ühiskonna üldistest omadustest
  2. Stiil, mis võib iseloomustada ka erinevatel ajalooperioodidel loodud muusikat
  3. Mingi üldisem filosoofiline kategooria (süvamuusika - levimuusika, kunstmuusika - rahvamuusika, klassikaline muusika - uus (ehk veel kujunemata esteetilise väärtusega) muusika jne). Sellistel liigitusalustel jaotused on keerulised, kuna lähtuvad enamasti subjektiivsetest hinnangutest.
Niisiis rääkida ja liigitada võib mitmeti, kuid iga kord tuleks teha selgeks ja nimetada, millisel liigitusalusel liigitatakse ning selgeks tuleks teha ka see, kes ja millal ning mis põhjusel on mingi termini kasutusele võtnud (näitkes jaotus süvamuusika-levimuusika). Samuti ei saa erinevate liigitusalustega seotud mõistete vahele tõmmata automaatset võrdusmärki, mida näitab kasvõi mõiste 'klassikaline muusika' mitmetähenduslikkus.--Andrus Kallastu 12. september 2008, kell 11:41 (UTC)

Definitsioon[muuda lähteteksti]

Udust asja defineerima asudes on tulemuseks kahjuks veel suurem udu. Klassikaline muusika, nagu seda nii pikas ajavahemikus vaadeldakse, ei saa kindlasti olla muusikastiil, sest millised oleks sellisel juhul selle muusika stiilitunnused? Miks see leht ei oleks võinud jääda täpsustusleheks? --Andrus Kallastu (arutelu) 2. detsember 2012, kell 12:30 (EET)

Näiteks The Oxford Dictionary of Music jätab klassikalise muusika mõiste defineerimise lahtiseks ja pakub ka välja eelkõige täpsustuslehe: "Oxford Music Online. The Oxford Dictionary of Music. Classical. article url: http://www.oxfordmusiconline.com:80/subscriber/article/opr/t237/e2198

Classical. Term which, applied to mus., has vague rather than specific meaning:

(1) Mus. comp. roughly between 1750 and 1830 (i.e. post‐Baroque and pre‐Romantic) which covers the development of the classical sym. and conc.

(2) Mus. of an orderly nature, with qualities of clarity and balance, and emphasising formal beauty rather than emotional expression (which is not to say that emotion is lacking).

(3) Mus. generally regarded as having permanent rather than ephemeral value.

(4) ‘Classical music’ is used as a generic term meaning the opposite of light or popular mus."

Copyright © Oxford University Press 2007 — 2012.

--Andrus Kallastu (arutelu) 2. detsember 2012, kell 12:44 (EET)

Ma ei leia seda viidet enam üles inglise vikist. Kohendasin selle ajavahemikuks. --Tiuks (arutelu) 2. detsember 2012, kell 12:53 (EET)
Muutsin definitsiooni. --Tiuks (arutelu) 2. detsember 2012, kell 17:50 (EET)
Probleem on selles, et mõistel 'klassikaline muusika' ei ole ühest definitsiooni. Pigem on tegu mingi hinnanguga, mida hakati andma ca 17. sajandil. Samuti see ei ole ainult süvamuusikamõiste, sest räägitakse ka näiteks "klassikalisest rokkmuusikast", "dsässmuusika klassikast" jne. Samuti, mida tähendab näiteks mõiste "süvamuusika 11. sajandist"? Olen jätkuvalt seisukohal, et praegusel kujul on see artikkel eksitav. --Andrus Kallastu (arutelu) 3. detsember 2012, kell 15:41 (EET)
Ma kustutan siis selle definitsiooni ära. --Tiuks (arutelu) 3. detsember 2012, kell 16:06 (EET)
Näib küll õigem nii. Kui Sind see teema huvitab ja kui Sa ei pääse mingil põhjusel infole ligi, võin saata Groove'i entsüklopeedia artikli .pdf-kujul. Selleks saada mulle palun oma meiliaadress minu meilile andrus.kallastu@eesti.ee --Andrus Kallastu (arutelu) 4. detsember 2012, kell 22:06 (EET)