Arutelu:Ida-Euroopa

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Pärineb Soome vikist. Stgwltd 28. august 2006, kell 14:39 (UTC)


Muutsin kaardi kahel korral tagasi, kuna uuel pakutud kaardil mitu puudust: a) kaart kajastab ainult üht Ida-Euroopa määratlust, b) kaardil on kokku segatud loodusgeograafiline Euroopa piir Aasiaga ning Ida-Euroopasse rühmitatud riigid. Sellist kaarti artiklisse panna ei saa. - Urmas 22. jaanuar 2007, kell 21:46 (UTC)


Mõned neist maadest on saanud mõjutusi katoliiklusest või protestantismist ja neil on eriti lähedased ajaloolised ja kultuursed ühisused Saksamaaga, Itaaliaga, Prantsusmaaga ja Skandinaaviaga (nt. Hansa Liitu kuulunud Baltimaad). Nende maade asukad ei pea end idaeurooplasteks.

1) Ma ei saa aru, mis pistmist on katoliiklusel või protestantismil Ida-Euroopa piiritlemisega ja Nõukogude mõjusfääriga?

2) Kes on maade (riikide) asukad?

3) Baltimaad pole kunagi kuulunud Hansa Liitu. Hansa Liit oli Saksa kaupmeeste liit, sellesse liitu kuulusid mitmed Eesti ja Läti linnad.

4) Mis on kultuursed ühisused?

5) Ja minu arvates olid Albaania ning Jugoslaavia küll nn sotsialistlikud riigid, kuid Nõukogude Liidu mõju oli seal pigem sümboolne. Samuti ei saa üheselt väita kummas riigis, kas Soomes või Rumeenias oli Nõukogude Liidu poliitiline mõju tugevam.


Valju 22. jaanuar 2007, kell 22:04 (UTC)

See on suur udumull ja tuleks kustutada. - Urmas 23. jaanuar 2007, kell 08:43 (UTC)

Ei taha poliitikasse sekkuda, aga vaata, Urmas, seda märkust Baltimaad ei kuulunud "mõjusfääri" koos kustutamisega, võib ka nii võtta, et sa tunnustad Balti riikide okupeerimist... - Ahsoous 23. jaanuar 2007, kell 09:13 (UTC)

Teise riigi mõjusfääri saab kuuluda rohkem või vähem iseseisev riik. Kui vaadelda Eesti NSV-d teataval määral iseseisva riigina, mis küll on suurema osa oma suveräänsusest loovutanud Moskvale, kuid säilitanud nt oma parlamendi (Ülemnõukogu), valituse (sh isegi välisministri!!!), siis saab küll rääkida Eesti NSV-st kui Moskva mõjusfäärist ja see just ongi Balti riikide okupeerimise tunnustamine. Okupeeritud ja inkorporeeritud riik ei kuulu riigi mõjusfääri, vaid riigile endale. - Urmas 23. jaanuar 2007, kell 11:14 (UTC)
Ühesõnaga sa tunnustadki okupatsiooni - Ahsoous 23. jaanuar 2007, kell 11:25 (UTC)
Ma kirjutasin nii nagu asjad olid. Okupatsiooni tunnustamise all mõistsin ma juttu stiilis "astusid NLiitu vabatahtlikult". - Urmas 23. jaanuar 2007, kell 11:34 (UTC)

Tänapäeval peetakse Ida-Euroopasse kuuluvateks maadeks Euroopa idaosas olevaid riike, mis on saanud kultuuriliselt eriti palju mõjutusi õigeusust:

Selle definitsiooni järgi oleks kõige ida-euroopalik riik ju Kreeka, ometi teda siia nimekirja ei panda. See artikkel tervikuna on segane ning kahtlase väärtusega. Valju 23. jaanuar 2007, kell 10:01 (UTC)

See artikkel tuleks hakatuseks saksa viki põhjal (inglist tuleks vältida) ümber kirjutada. - Urmas 23. jaanuar 2007, kell 11:14 (UTC)

Mida tuleb toimetada? - Urmas 23. jaanuar 2007, kell 22:04 (UTC)

Sa ju kirjutasid, et artikkel tuleb ümber kirjutada. Andres 24. jaanuar 2007, kell 07:13 (UTC)
Selge. - Urmas 24. jaanuar 2007, kell 07:18 (UTC)

Misasi on "Praegune määratlus"? "Tänapäeval peetakse" - kes peab? Praegusel kujul artikkel vaid vihjab esimeses lõigus sellele, et kellegi arvates võiks Eesti Ida-Euroopas olla, aga põhiliselt ikkagi välistab selle. Eestlastele see muidugi meeldiks, ent geograafiliselt asub Eesti Euroopa idaosas, ajalooliselt on endine Nõukogude Liidu ala ning suurema osa inimeste jaoks maailmas kuulub ka Ida-Euroopasse. Selle eitus on soovunelm - ja NPOV. --Oop 30. mai 2011, kell 11:51 (EEST)