Arutelu:Don Juan

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Don Juan peaks rääkima tegelaskujust kuid see on siin hoopis mingisuguse kirjandusteose (täpselt ei tea millise neid on Don Juani legendi ainetel pea 100 valmis kirjutatud) sisukokkuvõte.--WooteleF 12. mai 2008, kell 08:43 (UTC)

Jah, siin peaks rääkima tegelaskujust. Ja lingid siia tuleb korda teha. Andres 18. mai 2008, kell 10:50 (UTC)
Korras.
Võtsin välja. Kui selgub, mis teosest on jutt, siis sinna viia.

Don Juan, suur senjöör ja kuri inimene, saabub ühte Sitsiilia linna, olles saatnud endast ette ustava teenri Sganarelle'i, et uut naisterahvast endale meeleheaks jahtida. Kuid kõigepealt tuleb tal vastu võtta teravad etteheited oma viimaselt abikaasalt, donja Elviralt, kes on kloostrisse pagenud (I vaatus.) Kuna kauni jälitatava röövimiskatse lõpeb paadi ümberminekuga, siis kasutab don Juan aega ära kahe külaneiu Marthurine'i ja oma elupäästja armsama Charlotte'i samaaegseks võrgutamiseks. Paraku tuleb tal siiski jalga lasta, kuuldes, et kaksteist meest teda taga otsivad. (II vaatus.) Metsatukas, kus nad Sganarelle'iga endid peidavad toob viimane kuuldavale hädahüüdeid, sel ajal kui don Juan üht möödaminevat kerjust mõnitab. Veidi aega hiljem tormab ta aga appi rüütlile, keda ründavad kolm varast. Selgub, et on tegemist donja Elvira venna, don Carlosega. Saabub ka ülejäänud jälitajate grupp, eesotsas don Alonsoga, Elvira teise vennaga, kes kavatseb kohe õe eest kätte maksma hakata. Don Carlos seda siiski ei luba, jättes ühe päeva perekonna au solvajale põgenemiseks. Üksi jäädes märkavad don Juan ja Sganarelle puude vahelt Komtuuri kuju, kelle don Juan kuus kuud varem oli duellil surmanud. Viimane kutsub Komtuuri õhtusöögile; üllatuseks noogutab kuju vastuseks peaga. (III vaatus.) Õhtusööki ei õnnestu don Juanil kuidagi nautida, sest algul segab teda hr Dimanche, kelle don Juan komplimentidega minema saadab, seejärel don Luis, don Juani isa, kes tüli tekitab, ja lõpuks donja Elvira, kes on usku pööranud ja palub tagajärjetult don Juanil oma pääsemisele mõelda. Kui söömaaeg siiski algab, saabub ka Komtuur, kes kutsub don Juani enese juurde järgmiseks õhtuks. (IV vaatus.) Don Juan muutub silmakirjalikuks: ta rõõmustab alusetult oma isa ja don Carlost. Lõpuks tuleb ka karistus Komtuuri näol, kes viib don Juani endaga kaasa sügavikku jättes Sganarelle'i kurvalt oma teenistustasu järele õhkama.

Andres 18. mai 2008, kell 12:39 (UTC)


Mozarti ooper on "Don Giovanni". Adeliine 30. august 2014, kell 00:56 (EEST)

Lingid tuleks muuta küll, aga vähemalt kuni Georg Otsa lavastuseni 1970ndatel nimetati seda ooperit Eestis "Don Juaniks", nii et see võiks täpsustusse ikka jääda küll. Andres (arutelu) 30. august 2014, kell 13:07 (EEST)

Kas on õige üheselt väita, et tuntuim? Ma küll ei tea kui tuntud on Byroni, R.Straussi või A.Tolstoi teosed ja Bryan Adamsi "Have You Ever Really Loved a Woman?" ning Webberi "Ooperifantoom" vist päris ei loe, kuid kategoorilisus häirib.  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 10. jaanuar 2016, kell 22:46 (EET)