Arutelu:Baltimaad

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kuidas on õige kirjutada, kas anneksioon või annektsioon. Siim 15:47, 2 Sep 2004 (UTC)

http://ee.www.ee annab anneksioonile vaste, annektsioonile aga mitte. Jaan513 15:49, 2 Sep 2004 (UTC)

--Leon 15:51, 2 Sep 2004 (UTC) mis nalja allikaid kasutate: annekteerima

Tea võõrsõnastik. Link. Jaan513 15:54, 2 Sep 2004 (UTC)
anneksioon (annexio) = liitmine; annekteerima (annectere)=liitmist teostama. On huvitav -ma tegevusnime meil nii käänatakse! Ld =2 tüve: anne/ct ja anne/x ld tüvi an-nekto >vaatasin ladina sõnaraamatust Aga kui ld keeles pööratakse tuleb x --Leon 16:14, 2 Sep 2004 (UTC)
ÕS'99 annab 'anneksioon', st kuju, mis hetkel artiklis. Enne kirjutasin liiga enesekindlalt. Anneksioon on 'annekteerima' on anneksiooni teostama. - Urmas 16:23, 2 Sep 2004 (UTC)

ma tean aga ld alus on an-nekto!!--Leon 16:37, 2 Sep 2004 (UTC)

ÕS kuulub nende allikate hulka, mida eesti vikipeedias oleme lugenud vaieldamatult autoriteetseiks. - Urmas 16:42, 2 Sep 2004 (UTC)

--ma parandasin oma "eestikkelsed raamatukesed" juba ära- üldiselt tore avastus eesti keeleteadusele!! --Leon 16:56, 2 Sep 2004 (UTC)


Punaarmee okupeeris ka nt Poola, kuid ei liitnud toda maad oma territooriumiga (ei annekteerinud). Baltimaade mõiste kujunemisel on oluline just liidendamine. - Urmas 18:11, 2 Sep 2004 (UTC)


Varasemat teksti, mis nüüdseks on muudetud:

Varem on Balti riikide ja baltimaade mõiste olnud praegusest erinev. 18.-19. sajandil ning kuni Vene Tsaaririigi kokkuvarisemiseni 1917 mõeldi baltimaade (Balti provintside) all Venemaa Balti provintse - Eestimaad, Liivmaad ja Kuramaad (vahel loeti eraldiseisvaks ka Saaremaad) ehk ligikaudu praeguse Eesti ja Läti alasid ilma Poola Latgale ehk Inflantia aladeta. Need olid Vene tsaaririigi alad, kus kehtis nn Balti Erikord, mis määras baltisakskastest aadlike, saksa keele ning luteri usu juhtpositsiooni, tehes need alad Sise-Venemaa aladest väga erinevaks.

Kahe maailmasõja vahelisel ajal hakati Baltri riikide hulka kuuluvaks lugema ka Leedut. Ajuti peeti Balti riikide hulka kuuluvaiks tollal ka Soomet ning Poolat.

Teise maailmasõja ning sellega kaasnenud Nõukogude anneksiooni järel loeti baltimaade hulka jätkuvalt Eesti, Läti ja Leedu, kellest olid saanud nüüd Nõukogude Sotsialistlikud Vabariigid NSV Liidu koosseisus. Tollal hakati baltimaade hulka kuuluvaks lugema ka Königsbergi piirkonda ehk Kaliningradi oblastit - varasemat Preisimaa idaosa, mille NSV Liit Teise Maailmasõja käigus annekteeris ning asustas venekeelse elanikkonnaga.

Eesti, Läti ja Leedu taasiseseivumise ning NSV Liidu lagunemise järel 1991 jäi Königsbergi piirkond eraldatud enklaavina Vene Föderatsiooni koosseisu ning seda enam tihti baltimaade hulka ei loeta


Selles artiklis on mõistlik siiski ka mainida, mida mõeldi balti piirkonna all enne Esimest maailmasõda. Muidu lähevad mõisted väga sassi ja järjepidevus kaob. Loomulikult ei saa me rääkida enne 1918. aastat Balti riikidest, kuid sel juhule oleks mõistlik teha minu jutule eraldi artikkel ja jutu kustutamise asemel see sinna ümber tõsta.

Oi kui palju kordi olen ma erinevatele huviliste rääkinud mõiste "balti" ajalugu ja selle kujunemist. Ja seda, et Leedu tuli sinna mängu alles 1920ndatel ning Poola Latgalel on olnud ka eripärane ajalugu, mistõttu ka see piirkond oli alates 1560ndatest kuni 1918. aastani piirkonnast "väljas". (Valdopraust, www.mois.ee)

Selle jaoks oleks artikkel Balti kubermangud. Baltimaad ehk rööpnimega Balti riigid on ikka Esimese ilmasõja lõpust alates. [Latgale on 'Poola Liivimaa'] - Urmas 16. august 2006, kell 10:14 (UTC)

Nägin juba. Balti kubermangud on aga veidi eksitav pealkiri, kuna piirkonna eripära (Balti erikord jms) on palju vanem, kui allumine Vene tsaaririigile alates nn. Harku rahust 1710. Mina oleks selle artikli pealkirjastanud Balti provintsid vms. Ja kuidagi sidunud Liivimaa ja Vana-Liivimaa mõistega, mille sisuliseks jätkuks ta oli. Peab veel mõtlema. Mõistel Latgale on ka mitu tähendust, Poola Liivimaa (Inflantija) on vaid üks ta tähendustest, mis kehtib ajastu kohta kusagil 16. sajandi lõpust alates. - Valdopraust 16. august 2006, kell 12:11 (UTC)

"Balti kubermangud" võib vajadusel ümber nimetada "Balti provintsid".
Poola Liivimaa osa on kunagi ka Lõuna-Eesti olnud. :) - Urmas 16. august 2006, kell 11:23 (UTC)


Baltimaad vanemas kirjanduses kui Baltikum[muuda lähteteksti]

Vanema nime kohta on saksa (de:Baltikum) ja prantsuse vikis eraldi artikkel. V-o oleks nutikam ajaloo kohta rääkida ikka siinses artiklis, mitte eraldi artiklis--Bioneer1 (arutelu) 22. oktoober 2013, kell 16:07 (EEST)[vasta]

lisan, et dewiki's eristatakse Baltikumi ja Baltimaasid, kusjuures Baltikum on geograafiamõiste ja Baltimaad poliitikamõiste. Kuidagi peaks dewiki ja frwiki märksõna ehk siduma etwiki'ga--Bioneer1 (arutelu) 25. veebruar 2015, kell 19:07 (EET)--Bioneer1 (arutelu) 25. veebruar 2015, kell 19:07 (EET)[vasta]

Прибалтика ja Страны Балтии[muuda lähteteksti]

Sõna Прибалтика ei tähenda, et Baltimaad kuuluvad Venemaale või Nõukogude Liidule. Sõna Прибалтика tähendab Baltikumi regiooni, kuhu kuuluvad Eesti, Läti, Leedu ja Kaliningradi oblast. Страны Балтии on aga haruldaselt kasutatav uus väljend, mis tähendab Balti riike (Eesti, Läti, Leedu), mitte aga Baltikumi regiooni, kuhu kuulub ka Kaliningradi oblast. Fiu-Vro (arutelu) 24. juuni 2014, kell 21:58 (EEST)[vasta]

Uurisin asja ning sain teada, miks Страны Балтии kasutatakse harva. Asi on selles, et seda väljendit hakati 90ndatel aastatel kasutama Lätis läti keele mõjul (läti Baltija = vene Балтика, Прибалтика). Aastate jooksul levis väljend mööda Balti regiooni, aga vene keeles on siiski õigem ja arusaadavam termin Прибалтийские государства.Fiu-Vro (arutelu) 23. mai 2016, kell 23:35 (EEST)[vasta]

Koondartiklid võõrvikides[muuda lähteteksti]

Märgin, et frwikis ja plwikis on Baltimaadele pühendatud portaal, vt fr:Portail:Pays baltes. Samuti on frwiki teinud koondartikli Baltimaades kõneldavatest keeltest, vt fr:Langues dans les Pays Baltes. Teise artikli vajaduses/mõttekuses ma kahtlen, ehkki nt enwiki on analoogne en:Languages of the Caucasus--Bioneer1 (arutelu) 26. jaanuar 2015, kell 14:26 (EET)[vasta]

Kirde-Euroopa?[muuda lähteteksti]

meil on mitmeid linke märksõnale Kirde-Euroopa. Enwikis suunab märksõna en:Northeastern Europe Balti riikide alla, ehkki artikli päises on öeldud, et "This article is about the geographical region in Northeast Europe"--Estopedist1 (arutelu) 12. november 2016, kell 14:28 (EET)[vasta]

Põhja-Baltikum?[muuda lähteteksti]

Kas Põhja-Baltikum on eraldi mõiste?--Estopedist1 (arutelu) 9. mai 2018, kell 12:31 (EEST)[vasta]